Gözenekli katılarda etkin termal difüzivitenin dinamik yöntem ile tayini
A Dynamic method for the determination of effective thermal diffusivity porous solids
- Tez No: 3830
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
GÖZENEKLİ KATILARDA ETKÎN TERMAL DÎFÜZÎVÎTENÎN DİNAMİK YÖNTEM ÎLE TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Kır âl i MÜRTEZAO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 OZ Bu araştırmada gözenekli kataliz tabletlerindeki ısı transferinde etkin termal difüzivite ve Biot sayısının ta yini için bir metod geliştirildi. Bu amaçla tek kataliz tab letinde puls-tepki deneyleri yürütüldü. Teflon kalıp içinde iki bölgeli olarak hazırlanan kataliz tabletinin üst bölümü aktif Pt-Al_0 (%0,5 Pt) ve alt bölümü inert a-Al O 'ten ha zırlandı. Kataliz tabletinin üst ve alt bölmelerinden taşı yıcı gaz olarak hidrojen geçirildi. Tabletin üst bölmesin den taşıyıcı gaza izleyici gaz olarak oksijen-hidrojen gaz karışımı verildi. Aktif bölgede oluşan reaksiyon sonucu açı ğa çıkan ısı inert tablette kondüksiyonla iletilmektedir. Inert tabletin alt ve üst yüzünde sıcaklık değişimini be lirleyebilmek için tabletin alt ve üst yüzüne termoçift yerleştirilerek sıcaklık-zaman eğrileri deneysel olarak el de edildi. Deneysel elde edilen veriler ile tek kataliz tab leti için yazılan enerji denkliğinin belirlenen sınır şart larında çözümü birlikte kullanılarak sıfırıncı momentlerin oranından Biot sayısı; birinci mutlak momentler farkından ise etkin termal difüzivite^ dolayısıyla etkin termal ilet kenlik tayin edildi. Deneyler dört değişik sıcaklıkta göze nekliliği 0,72 olan tablet üzerinde gerçekleştirildi ve 110 C sıcaklıktaki etkin termal difüzivite, Biot sayısı ve etkin -4 2 termal iletkenlik değerleri sırasıyla 8.02x10 cm /s, 2.08 ve -4 o ve 1.21x10 cal/cm.s. K olarak bulundu. i i
Özet (Çeviri)
A DYNAMIC METHOD FOR THE DETERMINATION OP EFFECTIVE THERMAL DIFFUSIVITY OF POROUS SOLIDS ! (M.Sc. Thesis) Kırali MÜRTEZAO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this research a new method was developed to determine the effective thermal diffusivity and the Biot number for heat transfer for porous catalyst pellets. For this purpose pulse-response experiments were carried out on a single catalyst pellet. A two zone catalyst pellet was prepared in a teflon mold ; the upper zone was the active pellet and the lower zone was the inert one. They were prepared from Pt -A1203 (0.5 % Pt) and a-Al20_ respectively. Hydrogen gas passed over both from the top and the bottom of the single -pellet system and hydrogen-oxygen mixture was injected into the hydrogen carrier flowing over the upper face. The heat liberated due to hydrogen-oxygen reaction in the active pellet was conducted through the inert pellet. Temperature variations with time at the active-inert pellet interface and at the lower end face of the inert pellet were determined by means of carefully placed Cu-Constantan thermocouples. By using the energy equation written for the single-pellet, Biot number was determined from the ratio of the zeroth moments and the effective thermal diffusivity was determined from the difference of the first absolute moments. Experiments were carried out on a pellet of porosity 0.72 at four different temperatures and the effective thermal diffusivity, Biot number and the -4 effective thermal conductivity were found out as 8.02x10 cm /s, 2.08 and 1,21x10 cal/cm. s.°K, at 110 C respectively. iii