Bulanık kümelerin halka ve ideal yapılarına uygulanması
Application of fuzzy subsets on structures of rings and ideals
- Tez No: 382901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezin amacı, bulanık halka ve bulanık ideal yapılarının temel özelliklerini incelemek ve bu yapılardan elde edilen sonuçları ortaya koymaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de çalışmamızda temel olan bazı tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Bölüm 2'de ise bulanık alt halka ve bulanık ideal kavramları verilerek bunlara ait cebirsel özellikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to investigate the basic features of the structures of fuzzy ring and fuzzy ideal, and is to present the results obtained from this structures. This study consists of two main chapters. In Chapter 1, some definitions and theorems which are crucial for our study are stated. In Chapter 2, the notions of fuzzy subring and fuzzy ideal are given and algebraic properties belonging to these are examined.