Tavuklarda yumurta şekil indeksinin kuluçka özellikleri üzerine etkisi
Effect of egg shape index on hatchability characteristics in hens
- Tez No: 382900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, tavuklarda yumurta şekil indeksinin; kuluçka özellikleri (döllülük oranı, embriyo ölümleri, çıkış gücü, kuluçka randımanı), yumurta ağırlık kaybı, civciv ağırlığı, civciv cinsiyeti ve civciv kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde yetiştirilen 48 haftalık yaştaki ATAK S hibrit ebeveynlerinden elde edilen ve şekil indeksine göre 3 farklı gruba ayrılan (Şİ≤71, 72≤Şİ≤76, Şİ≥77) toplam 960 adet yumurta kullanılmıştır. Şekil indeksi grupları arasında; döllülük oranları ve geç dönem (kabuk altı) embriyo ölüm oranları bakımından (P0.05). Yumurta şekil indeksi ile; yumurtanın 18. gün % ağırlık kaybı oranı, civciv ağırlığı, civciv cinsiyeti arasında ilişki olmadığı tespit edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of egg shape index on hatching characteristics in hens (fertility rate, embryo mortality, hatchability of fertile eggs and hatchability), egg weight loss, chick weight, sex and quality of chicks were investigated. A total of 960 eggs obtained from ATAK S hybrid parents (48 weeks old) grown in Ankara Poultry Research Station were divided into three different groups (SI0.05). No relationship was found between egg shape index and the rate of weight loss at 18 day, chick weight or chick sex (P>0.05).