Minnesota Kişilik Envanteri (MMPI) içerik ölçeklerinin psikiyatrik örneklemede uyarlanması
- Tez No: 38292
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BENAL İNCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Ülkemizde MMPI ' in Türkiye standardizasyonunun 1981 yılında Savaşır tarafından yapılmasından buyana, MMPI profillerinin yorumlanmasına yararlı katkılar ve kişi hakkında özgün bilgiler sağlayabilecek olan içerik ölçekleri ile yok denecek kadar az çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı ; Barron'un Egogücü, Simon&Hales 'in intihar ve Welsh 'in Anksiyete ölçeklerinin Türk psikiyatiik hastalarında uyarlanması ve araştırma amacıyla kliniklerde kullanımının sağlanabilmesi için bir ilk adım oluşturmaktır. Bu amaçla toplam 356 psikiyatrik hasta ve 141 normal deneğin MMPI madde yanıtlarında, üç ölçeğin geçerlik ve güvenirliği değerlendirilmiştir. Ölçeklerin güvenirlikleri iki-yarı güvenirlik ve içtutarlılık yöntemleri ile belirlenmiş ve üç ölçeğinde güvenilir olduğu bulunmuştur. Egogücü.İntihar ve Anksiyete ölçeklerinin ayırdedlci geçerliğinin test edilmesi amacıyla, Depresyon, intihar Girişimi ve Anksiyete Bozukluğu olan kriter grupları, diğer psikiyatrik hastalar ve normaller ile karşılaştmimıştır. Egogücü ve İntihar ölçeklerinin ayı rd edici geçerliğinin olduğu bulunmuştur. Anksiyete ölçeği Anksiyete Bozukluğu olan kriter grubunu normallerden ve diğer psikiyatrik hastalardan ayırmamıştır.Depresyon ve İntihar Girişimi gruplarını ise normallerden ayırmıştır. Bu bulgunun Welsh 'in Anksiyete ölçeğinin genel anksiyeteden çok durumsal anksiyeteyi ölçmesinden kaynaklanmış olabileceği düşünülmüştür. Araştırma örnekiemindeki, Anksiyete Bozukluğu tanısı alan ve intihar Girişimi gruplarını diğer psikiyatrik hastalardan ayırdeden MMPI maddeleri belirlenmiştir.Bu maddelerin Wels'in Anksiyete ve Simon&Hales 'in İntihar ölçekleri iie binişmediği, ancak Türk hastalarından elde edilen maddelerinde mantıksal olarak birbirleri ile tutarlı ve teorik olarak da homojen oldukları görülmüştür. Bu bulgu Türk araştırmacılarını,yabancıiçerik ölçeklerini uyarlamak yerine, Türk örneklemi için kendi içerik ölçeklerini geliştirmeleri yönünde cesaretlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Altough MMPI has been in clinical use in Turkey since Savaşır 's standardization in 1981, there have been almost no studies on content scales which provide useful and specific information for the interpretation of MMPI profiles. The aim of this study was to adapt Barron's Egostrength, Simon&Hales 's Suicide and Welsh 's Anxiety scales for clinical use with Turkish psychiatric patients. MMPI profiles of 356 psychiatric patients and 141 normals were used to evaluate the reliability and validity of each of the three content scales. The reliability of the scales were examined by determining split-half reliability and internal consistency. All three scales were found to be reliable. The validity of the Egostrength, Suicide and Anxiety scales were examined by determining divergent validity of the scales comparison of the three criterion groups of ttie study (namely : Depression, Suicide Attempt, Anxiety Disorder) with other psychiatric patients and normals. Egostrength and Suicide scales were found to be valid.On the other hand Anxiety scale, failed to discriminate patients with the diagnosis of the Anxiety Disorder from otiier psychiatric patients and normals but discriminated Depressions and Suicide Attempters from the normals. In the ligth of tiie tiiis findings concerning the Welsh 's Anxiety scale measures situatinol anxiety rather than generalized anxiety. Finally, MMPI items that discriminated patients with the diagnosis of Anxiety Disorder and those with attempted suicide from other psychiatric patients were determined. Altough these items were found not to be overiaping with the items of Simon&Hales 's Suicide and Welsh 's Anxiety scales ; the scales formed by the data gathered from Turkish patients were evaluated as theoretically homogenious. This finding may encourage Turkish researchers to develop MMPI content scales on Turkish patients rather than adapting foreign content scales.