İnjeksiyon yoluyla kullanılan silikon ürünlerinin lokal ve sistemik etkilerinin karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
- Tez No: 38293
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ SELMANPAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yumuşak doku kontur bozukluklarının tedavisi ve yumuşak doku augmentasyonu için değişik formlarda silikon kullanılmaktadır. Yaptığımız deneysel çalışmada jel silikon ile elastomer silikon içeren Bioplastique lokal ve sistemik etkileri açısından araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre jel silikonun lenf nodlarına migrasyon gösterdiği ve hem injeksiyon yerinde hem de lenf nodunda granülomatöz reaksiyona yol açtığı izlendi. Oysa Bioplastique ' e karşı gelişen reaksiyonun injeksiyon yerinde şiddetli yabancı cisim reaksiyonu olduğu ancak lenf nodlarına migrasyon göstermediği saptandı. Yapılan sistemik araştırmalarda her iki grupta da akciğer, karaciğer ve böbrek gibi organlarda silikon varlığı izlenmedi. Ayrıca 9 aylık takipte otoimmüniteyi gösteren parametrelerde değişiklik saptanmadı. Bu sonuçlar ışığında farklı bir silikon ürünü olan Bioplastique ' in ancak küçük yumuşak doku kontur deformitelerinde kullanılabilecek alternatif bir replasman materyali olduğu savunulmaktadır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Silicones have been used for treatment of soft tissue contour deformities and soft tissue augmentation. In our study, systemic and local effects of gel silicone and Bioplastique, which contains rubbery silicone, were observed. Our results revealed that gel silicone caused granulomatous reaction in both injection site and lymph nodes, and showed migration. Whereas Bioplastique caused severe foreign body reaction in injection site but showed no migration to lymph nodes. In systemic evaluation, silicone was not observed in internal organs, such as liver, lung and kidneys, in both study groups. No change was observed in immunological parameters at 9 month follow-up. In conclusion, Bioplastique, which is a product of silicone is recommended as an alternative soft tissue substitute for only small soft tissue contour deformities. 38