Farklı kimyasal maddelerle işlenen buğday samanının ham besin maddelerinin sindirilme dereceleri ile ruminal fermentasyona etkileri
  1. Tez No: 38291
  2. Yazar: CEMAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HALİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ruminant beslenmesinde kaba yem ve balast madde ama cıyla kullanılan buğday samanının (S), % 20 HCl (S+20-HCI), % 30 HCI (S+30-HC1), % 20 HCl+%4 Üre (S+20-HC1+Ü), % 30 HCl + % 4 Üre (S+30- HCl+Ü) ve % 4 Üre (S+Ü) ile işlenmesinin, samanın kimyasal yapısı, ham besin maddelerinin sindirilme dereceleri ve ruminal fermantasyonun seyri üzerine etkileri, rumen kanülü yerleştirilmiş 4 baş erkek Ankara Keçisi üze rinde klasik deneme düzeninde ele alınmıştır. Kimyasal maddelerle işlenen samanların bazı besin maddelerinde belirgin biçimde değişmeler olmuştur. Nitekim besin madde düzeyleri gruplarda sırasıyla ham protein için % 3.01, 3.08, 3.17, 16.29, 16.33 ve 9.82, hücre du varı maddelerinden NDF için % 80.28, 65.44, 65.38, 58.18, 56.92 ve 78.65, ADF için % 50.72, 49.77, 49.64, 47.69, 48.84 ve 50.76, ADL için % 8.87, 9.57, 9.64, 9.76, 12.48 ve 9.85, Selüloz için % 41.84, 40.20, 40.01, 37.92, 36.36 ve 40.91, hemiselüloz için % 29.57, 15.66, 15.73, 10.49, 8.08 ve 27.89 oranlarında olduğu saptanmıştır. Üreli gruplarda ürenin hidrolize olma oranı gruplar arasında pek farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
64 6. SUMMARY In this trial, the effects of wheat straw (S) -which is commonly used for feeding ruminants both as rughage and balast matter source- treated with 20 % HCi (S+20-HC1), 30%HC1 (S+30-HC1), 20 %HC1 + 4% Urea (S+20-HC1+U), 30 % HCl+4 % Urea (S+30-HC1+U) and 4% Urea (S+U), using ruminal cannules fitted four Angora Goat Bucks on chemical composition, total digestions of nutritive value and ruminal fermentation were investigated. Nutritive values of some nutrients of straws which were treated with chemials found to be clearly effected. The composition of straws in groups were determined as 3.01, 3.08, 3.17, 16.29, 16.33 and 9.82 % for crude pro tein, 80.28, 65.44, 65.38, 58.18, 56.92, and 78.65 % for NDF, 50.72, 49.77, 49.64, 47.69, 48.84, and 50.76 % for ADF, 8.87, 9.57,1 9y.64, 9.76, 12.48 and 9.85% for ADL, 41.84, 40.20, 40.01, 37.92, 36.36 and 40.91 % for cellu lose and 29.57, 15.66, 15.73, 10.49, 8.08 and 27.89 % for hemicellulose, res pectively. There was no differences between urea treated groups in terms of the rate of urea hydrolysis.