Investigation of the silicon photomultipliers suitability for radiation detection
Radyasyon tespitinde silikon fotoçoğaltıcıların uygunluğunun incelenmesi
  1. Tez No: 382927
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ALİEKBER AKTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Silikon fotoçoğaltıcı (SPM) ile birleştilirmiş Talyum katkılı Sezyum İyodür CsI(Tl) sintilasyon radyasyon algılayıcıları incelenmiştir. SPM ve CsI(Tl) birleşimlerinin performansları enerji ölçüm ve ayarları, enerji çözünürlüğü, sıcaklık etkisi ve güç tüketimi açılarından analiz edilmiştir. CsI(Tl) ve SPM kombinasyonlarının gama ışını algılama verimlilikleri tartışılmış ve deneysel sonuçlar iki farklı teori kullanılarak sınanmıştır. SPM' lerin performansları geleneksel fotoçoğaltıcı tüp (PMT) teknolojisi ile avantaj ve dezavantajları bakımlarından karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, küçültülmüş boyut, artırılmış sağlamlık, düşük güç tüketimi ve manyetik alan duyarsızlığı ile SPM teknolojisinin PMT teknolojisinin yerine geçme potansiyelini incelemek üzere yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thallium doped Cesium Iodide (CsI(Tl)) scintillator radiation detectors coupled with silicon photomultipliers (SPM) were investigated. The performances of the combinations of CsI(Tl) and SPMs were analyzed in terms of energy calibration, energy resolution, temperature effect and power consumption. The detecting gamma-ray performance of the CsI(Tl)-SPM combinations was discussed and the experimental results were examined by using two different theories. The performance of SPM was compared to traditional photomultiplier tube (PMT) technology in terms of advantages and disadvantages. This study was performed in order to investigate the replacing potential of PMTs with SPM technology with its reduced size, increased robustness, lower operating voltage and magnetic field sensitivity.