Dijital pet cihazının radyasyon deteksiyon performansının araştırılması
Investigation of radiation detection performance of digital pet device
- Tez No: 953644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
PET teknolojisi son yıllarda hızla gelişmektedir. Yeni nesil dijital PET (dPET) sistemleri, dijital okumalı silikon fotomultiplier (SiPM) teknolojisine dayanmaktadır ve gelişmiş görüntü çözünürlüğü sunar. Bu çalışmanın amacı, klinikte kurulu bir dPET ile analog PET-1 ve analog PET-2 sistemlerinin, aynı görüntüleme koşulları altında NEMA PET fantomu kullanılarak elde edilen görüntülerdeki küçük lezyonları (özellikle santimetre altı) saptama performanslarını karşılaştırmaktır. Görüntüleme için standart NEMA IEC vücut fantomu kullanılmış ve 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm (santimetre altı) ile 13 mm, 17 mm, 22 mm, 28 mm, 37 mm (santimetre üstü) boyutlarındaki lezyonlar değerlendirilmiştir. Görüntüleme süreleri 1, 2, 3, 4 ve 5 dakika olarak belirlenmiş; arka plan-lezyon oranları 1/4 ve 1/8 olacak şekilde, enjeksiyon aktiviteleri ise 2,33–5,33 kBq/ml arasında uygulanmıştır. Görüntü kalitesinin nicel değerlendirmesinde, her lezyon için dairesel bir ROI belirlenmiş ve ortalama aktivite konsantrasyonlarına (ACortalama) göre Kurtarma Katsayısı (RCortalama) hesaplanmıştır. Sonuçlara göre, SiPM teknolojili dPET'in RCortalama değeri, analog PET-2'ye kıyasla yaklaşık %15 daha yüksektir. Ancak analog PET-1'in her iki sisteme göre belirgin bir performans eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. İlk nesil dPET sistemleri, görüntü kalitesini artırsa da santimetre altı lezyonlarda PVE etkisini tamamen ortadan kaldıramamaktadır.
Özet (Çeviri)
PET technology has rapidly advanced in recent years. The new generation of digital PET (dPET) systems is based on digital readout silicon photomultiplier (SiPM) technology and offers improved image resolution. The aim of this study is to compare the performance of a clinical dPET system with two analog PET systems (analog PET-1 and analog PET-2) in detecting small lesions—particularly sub-centimeter ones—using images obtained under identical imaging conditions with a NEMA PET phantom. The standard NEMA IEC body phantom was used for imaging, and lesions of 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, and 10 mm (sub-centimeter), as well as 13 mm, 17 mm, 22 mm, 28 mm, and 37 mm (above one centimeter) were evaluated. Imaging durations were set at 1, 2, 3, 4, and 5 minutes. The background-to-lesion ratios were adjusted to 1/4 and 1/8, and the injection activities ranged between 2.33–5.33 kBq/ml. For the quantitative assessment of image quality, a circular ROI was drawn for each lesion, and the Recovery Coefficient (RCmean) was calculated based on the average activity concentrations (ACmean). According to the results, the SiPM-based dPET system showed approximately 15% higher RCmean values compared to analog PET-2. However, analog PET-1 exhibited a marked performance deficiency compared to both systems. While first-generation dPET systems offer improved image quality, they still cannot completely eliminate the adverse effects of PVE in sub-centimeter lesions.