Solution of dam break problem by using complex analysis
Baraj yıkımı probleminin kompleks analiz kullanılarak çözümü
  1. Tez No: 382931
  2. Yazar: ÖZGE ÇAYLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, baraj yıkılmasının ilk anları esnasında sıvı akışı ve serbest su yüzeyi şeklini bazı kompleks analiz methodları kullanılarak inceliyoruz. Birinci mertebeden çözüm elde etmek için küçük bir parametreye göre asimptotik açılımları kullanıyoruz. Küçük parametre aşamanın ilk anlarını tanımlar. Fakat bu dış çözüm olarak adlandırdığımız çözüm dikey serbest yüzey ve yatay katı zeminin kesişim noktasının küçük bir komşuluğunda geçerli değildir. Dış çözümün lokal analizi bu komşuluğun boyutunun tahmin edilmesine yardım ediyor. Kesim noktasının komşuluğunda, bölgesel koordinatlar genişletiliyor ve bu koordinarların yardımıyla zemindeki püsküren akışın oluşumunu tanımlayan birinci mertebe iç çözüm elde ediliyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the liquid flow and the free surface shape by using some methods of complex analysis during the early stage of dam breaking. In order to obtain the leading-order uniform solution, we use the asymptotic expansions with respect to a small parameter. The small parameter describe the initial duration of the stage. However, this solution which calls outer solution is not valid in a small vicinity of the intersection point between the vertical free surface and the horizontal rigid bottom. A local analysis of the outer solution helps to estimate the dimension of this vicinity. In the vicinity of the intersection point, local coordinates are stretched to solve the flow singularity and with the aid of these coordinates the leading order inner solution is obtained which describes the formation of the jet flow along the bottom.