Computation of the convection diffusion equation by fourth order compact finite difference method
Konveksiyon difuzyon denkleminin dorduncu mertebeden kompak sonlu fark metodu ile cozumu
  1. Tez No: 382934
  2. Yazar: ASAN ALİ AKBAR FATAH BAJELLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, bir boyutlu sabit katsayılı konveksiyon-difüzyon denkleminin çözümü için bir çok sayısal metotlar geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu teknikler sonlu zamanda birinci derece ve uzayda ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden kompak sonlu fark yaklaşımına dayanır. Sonlu fark denklemlerinin analizi Warming ve Hyett tarafından 1974ꞌte geliştirilen, kısmi diferansiyel denklemine dayanır. Geliştirilen yöntem, Pe ≤ 5 için, kirlilik taşınım denkleminin çözümünde doğruluk ve esneklik özelliğine sahiptir. Çalışmada, geleneksel çözüm tekniği yerine, bileşik teknik kullanılmıştır. Uygulama sonuçları göstermiştir ki, kullanılan metot konveksiyon -difüzyon denkleminin çözümü için uygundur. Geliştirilen metot bu gibi denklemlerin çözümü için mevcut yöntemlere alternatif ve güvenilirdir. Tez altı bölümden oluşmaktadır: Konveksiyon-difüzyon denkleminin elde edilişi Bölüm 2ꞌde verilmiştir. Yüksek mertebeden sonlu fark tekniği Bölüm 3ꞌte verilmiştir. CDE için on farklı açık şema sayısal çözümü metotları Bölüm 4ꞌte verilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü dereceden kompak sonlu fark şeması kullanılarak yapılan sayısal çözüm sonuçları Bölüm 5ꞌte verilmiştir. Sonuç kısmı Bölüm 6ꞌda ve Kaynaklar tezin sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to develop various numerical techniques for solving the one dimensional convection–diffusion equation with constant coefficient. These techniques are based on the explicit finite difference approximations using second, third and fourth-order compact difference schemes in space and a first-order explicit scheme in time. The suggested scheme has been seen to be very accurate and a relatively flexible solution approach in solving the contaminant transport equation for Pe ≤ 5. For the solution, the combined technique has been used instead of conventional solution techniques. The accuracy and validity of the numerical model are verified. The computed results showed that the use of the current method in the simulation is very applicable for the solution of the convection-diffusion equation. The technique is seen to be alternative to existing techniques. This dissertation is divided into six chapters: The derivation of the convective diffusion equation is given in Chapter 2. The main idea behind the higher order finite difference technique is given in Chapter 3. The numerical approximations to CDE described with ten different explicit schemes are introduced in Chapter 4. The results of numerical experiments using second, third and fourth-order compact difference schemes are presented in Chapter 5. Chapter 6 is devoted to a brief conclusion. Finally the references are introduced at the end.