Therapeutic potentials of fisetin, hesperetin and vitexin on chronic myeloid leukemia and acute myeloid leukemia cells
Fisetin, hesperetin ve viteksin'in kronik miyeloid lösemi ve akut miyeloid lösemi hücreleri üzerine terapötik potansiyelleri
- Tez No: 382935
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fisetin, hesperetin ve viteksin bitkilerde yaygın olarak bulunan flavonoid'lerdir. Bu çalışmada fisetin, hesperetin ve viteksinin HL60 APL and K562 KML hücreleri üzerindeki sitotoksik, apoptotik ve sitostatik etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu üç flavonoid'in APL ve KML üzerindeki etkilerini gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada ayrıca tüm genom mikroçip analizi yapılarak fisetin ve hesperetin ile muamele edilen APL ve KML hücrelerinde değişime uğrayan genler ve sinyal iletim yollarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Özet olarak, söz konusu flavonoid lerin APL ve KML hücreleri üzerindeki etkilerinin moleküler mekanizmaları ve global gen ifadesindeki değişikliklerin ilk defa gösterilmesi amaçlanmıştır. Fisetin, hesperetin ve viteksin ile muamele edilen K562 KML ve HL60 APL hücrelerinde doza ve zamana bağımlı olarak hücre canlılığında bir azalma olduğu gösterilmiştir. Her iki hücre tipinde apoptozun tetiklenmesinde en etkili ajanın fisetin olduğu saptanmıştır. Ayrıca, fisetin, hesperetin ve viteksinin her iki hücre tipinde hücre döngüsünün farklı safhaları üzerinde etkili olduğu dolayısyla sitostatik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, fisetin ve hesperetinin hücre çoğalmasını inhibe etmeleri, apoptozu tetiklemeleri ve hücre döngüsünün çeşitli safhalarında tutulmalara neden olmalarından dolayı hem KML hem de APL tedavisinde terapötik potansiyellerinin olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, tüm genom mikroçip analizinden elde edilen sonuçlar fisetin ve hesperetin muamelesi sonucu etkilenen biyolojik yolakların ve bu yolaklarda görev alan molekülleri kodlayan genlerin tanımlanmasını sağlamıştır. Bu genlerin hedeflenerek KML ve APL tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fisetin, hesperetin and vitexin are plant-derived flavonoids. This thesis study aims to investigate therapeutic potentials of them on human HL60 APL and K562 CML cells since there are no studies on these cells. The effects of these compounds on APL and CML cells have been considered in terms of cytotoxicity, apoptosis and cell cycle progression. In this study, genome-wide microarray analysis has been also performed for APL and CML cells to identify the genes and networks that are responsible for fisetin and hesperetin-induced effects. In summary, we intented to explain the molecular mechanisms and global gene expression patterns related with the effects of these flavonoids on both APL and CML for the first time. There were decreases in the viability/proliferation of K562 and HL60 cells treated with fisetin, hesperetin and vitexin. Fisetin was the most effective flavonoid for the induction of apoptosis in both cells. Fisetin, hesperetin and vitexin have been found to affect cell cycle progression at different phases of the cell cycle in both CML and AML cells, thus having cytostatic effects. In conclusion, the results of this study indicated that especially fisetin and hesperetin may have therapeutic potential in APL and CML cells due to induction of apoptosis, inhibition of cell proliferation and cell cyle arrest. Moreover, the genetic networks derived from this study illuminate some of the biological pathways affected by fisetin and hesperetin treatment while providing a proof of principle for identifying candidate genes that might be targeted for CML and APL therapy.