Expression levels of jak/stat signaling genes in newly diagnosed, drug sensitive and resistant chronic myeloid leukemia patients
Kronik miyeloid lösemi hastalarında jak-stat sinyal ileti yolağı genlerinin ekspresyon düzeyleri ve klinik seyire etkileri
- Tez No: 382940
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BARAN, PROF. DR. GÜRAY SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Hematoloji, Biology, Genetics, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
JAK-STAT gen ailesi, tirozin kinaz aktivitesine sahip 4 adet JAK (JAK1, JAK2, JAK3 ve TYK2) ve sinyal dönüştürücü ve transkripsiyon aktivatörü fonksiyonlarına sahip 7 adet STAT (STAT1, STAT2, STAT3, STAT4, STAT5A, STAT5B ve STAT6) proteininden oluşmaktadır. JAK-STAT proteinleri, hücreye dışarıdan gelen sitokin aracılı sinyallerin dönüşümü, hücresel yanıtın belirlenmesi ve gen anlatımının düzenlenmesinde önemli roller üstlenmektedirler. Zara bağlı olan JAK proteinleri, sitokinler aracılığıyla aktif hale geçerler ve sitoplazmada bulunan STAT'ların aktivasyonunu sağlarlar. STAT proteineleri, nukleusa göç ederek, transkripsiyon faktörü olarak iş görür ve çeşitli genlerin anlatımını düzenlerler. Bir çok kanser türünde JAK/STAT genlerinin aşırı anlatımı tespit edilmiştir. Bu çalışmada yeni tanı, tirozin kinaz inhibitörü tedavisi alan ve moleküler yanıt kaybı oluşan ve direnç gösteren 23 kronik miyeloid lösemi (KML) hastasında JAK-STAT genlerinin ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi ve genlerinin ekspresyon düzeyleri ile hastalığın klinik seyri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, Jak3, STAT1, STAT2, STAT3 ve STAT4 ve STAT5A genlerinin ekspresyon seviyelerinin ilaca direnç gösteren hastalarda diğer hasta gruplarına oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Jak1, Jak2, Tyk2 ve STAT5B genlerinin yeni tanılı hastalarda, ilaca direnç gösteren hastalara göre daha fazla anlatımı yapılırken, STAT5A'nın bazı yeni tanılı ve ilaca direnç gösteren hastalarda yüksek seviyede anlatımının yapıldığı belirlenmiştir. Bu çalışma ile, KML hastalarının uygulanan ilaçlara verdiği yanıt veya gösterdiği direnç ile JAK/STAT sinyal ileti yolağı genleri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Söz konusu genler KML tedavisinde yeni hedef olabilecek ve aynı zamanda direncin öntahmini için de bir belirteç olabilecektir.
Özet (Çeviri)
JAK/STAT signaling pathway has a role in transmission of information carried by cytokines, from outside of the cell to the nucleus. The system is run by the proteins known as Janus kinases (JAK) located on the cell membrane and STAT proteins acting as signal transducer and activator of transcription. JAK proteins activated by cytokines, phosphorylates and initiates the dimerization of STATs, which become active, move into nucleus and regulate expression of target genes. Previous studies demonstrated that there is overexpression of JAK/STAT genes in various types of cancer. The aim of this study is to examine the relationship between expression levels of JAK/STAT genes and clinical outcome of chronic myeloid leukemia (CML) patients. In this study expression levels of Jak/STAT pathway genes were analyzed in 23 different patients (1 patient responded positively, 1 imatinib and 1 imatinib and nilotinib resistant, 1 patient lost molecular response 5 imatinib treated, and 14 newly diagnosed CML patients). The results showed that expression levels of Jak3, STAT1, STAT2, STAT3, STAT4 and STAT5A genes were overexpressed in TKI resistant patients. Expression levels of STAT5B, Jak1, Jak2 and Tyk2 genes were higher in newly diagnosed patients than in resistant patients while STAT1 was lower in imatinib-treated patients. It was demonstrated for the first time that there is a relation between the clinical outcome of CML patients and expression levels of JAK-STAT genes that could make this signaling pathway a new target for more effective treatment of CML.