Synthesizing of olive leaf extract loaded calcium alginate chitosan microcapsules and investigation of their anticancer activity on cancer cells
Zeytin yaprağı ekstraktı yüklenmiş kalsium aljinat kitosan mikrokapsullerin sentezlenmesi ve kanser hücreleri üzerindeki antikanser aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 382955
  2. Yazar: YILDIZ BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI, PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hepimizin bildiği üzere ölümcül olarak sayılabilecek bir çok hastalık vardır. Ancak kanser insan ırkı için en korkutucularından biridir. Dahası kadınlarda meme kanseri, ve erkeklerde akciğer kanseri en yaygın kanser tipleridir. Bir çok tedavi yöntemi olmasına karşın bu yöntemlerin ciddi yan etkileri vardır. Diğer taraftan Doğa Ana yardım etmekte ve sahip olduğu her şeyi sunmakta cömerttir. O. europaea en önemli kaynaklardan biridir, ve Akdeniz coğrafyası bunlarla kutsanmıştır. Zeytin ve zeytin mahsülleri kanserin önlenmesinde önemli rol oynayabilir. Ancak bunların doğrudan kullanımında bazı kısıtlamalar vardır. Enkapsülasyon teknolojisinin değerli şeyleri küçük kapsüllere dönüştürebilmesi bu kısıtlamaları azaltmak için kullanılabilir. Bu çalışmada hedef enkapsülasyon teknolojisi yardımıyla zeytin yaprağı ekstraktı (OLE) hakkındaki kısıtlamaları saptamak,böylece etkinliğini artırmak, bunların kanser hücre hatlarındaki etkisini belirlemek, ayrıca iyonik çapraz bağlanma yöntemiyle üretilmiş OLE yüklü kalsiyum aljinat (OLE-Ca-Alg) kapsüller üretmekti. OLE kaybını azaltmak için kapsüller kitosan (CS) ile kaplandı ve OLE yüklü kitosan kalsiyum aljinat (OLE-CS-Ca-Alg) üretildi– two-stage yöntemi. Optimizasyon çalışmaları yapıldı. Dahası, mikrokapsüllerin karakterizasyonu sağlandı. Bunların antikanser etkililiği araştırmak adına akciğer ve meme kanserinin sitotoksite, hücre döngüsü ve apoptosis analizleri yapıldı ve kapsüllerin sitotoksik etkileri sağlıklı hücre hatlarıyla karşılaştırıldı. Ek olarak, görsel incelemeler ışık mikroskopu ile yapıldı. Sonuçlar, OLE yüklü kapsüllerin serbest OLE'ye göre daha sitotoksik olduğunu gösterdi. Bu etkiler hücre döngüsü, apoptosis analizi ve mikroskop gözlemlemeleriyle desteklendi. Bunun aksine, bileşenlerin hiçbirinin sağlıklı hücreler için sitotoksik olmadığı görüldü. Bu yüzden, sonuçlarımız antikanser ilaçlar ve biyomedikal uygulamalardaki biyouyumlu materyallerle ilgili yeni bir yaklaşım olduğu için ilaç endüstrisini geliştireceği sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
As we all know there are too many diseases which can be counted as fatal. But cancer is one of the most terrifying one for human race. Moreover, breast cancer in females and lung cancer in males are the most common cancer types. Although there are so many treatment methods, they have severe side effects. On the other hand, mother earth is so willing to give her hand and open all of the sources she got. O. europaea is one of the most important valuable source and Mediterranean area is blessed with that source. Olive and olive products may play an important role in cancer prevention. However, there are some limitations on their direct usage. Since encapsulation technology can seal valuable things into small capsules, it can be used to alleviate these limitations. In this study, the aim was figure the limitations of olive leaf extract (OLE) out with the encapsulation technology and enhance the effectiveness. Moreover, assess this effectiveness on cancer cell lines. Thus, OLE loaded calcium alginate (OLE-Ca-Alg) capsules produced by ionic-crosslinking. To limit the loss of OLE, capsules were coated with chitosan (CS) and OLE loaded chitosan calcium alginate (OLE-CS-Ca-Alg) were produced–two stage procedure. Optimization studies and characterization of the microcapsules were carried out. To investigate their anticancer effectiveness cytotoxicity, cell cycle and apoptosis analysis were performed for lung and breast cancer cell lines besides cytotoxic effects of the capsules were compared with healthy cell line. Additionally, visual observations were done by optical microscopy. Consequently, results showed OLE loaded capsules are more cytotoxic than free OLE. These effects were supported with cell cycle, apoptosis analysis and optical microscopy observations. In contrast none of compounds was cytotoxic for healthy cells. Thus, it can be concluded that our results will enhance the drug industry as it is a new approach for anticancer drugs and biocompatible material for biomedical applications.