Method that positions cell-laden or cell-free matrices at defined positions from each other inside a single microfluidic channel
Hücreli ya da hücresiz matrikslerin tek bir mikroakışkan kanal içinde birbirlerinde belirli uzaklıklarda konumlanmasını sağlayan yöntem
  1. Tez No: 382954
  2. Yazar: EMRE TARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM PESEN OKVUR, PROF. DR. LÜTFİ ÖZYÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son yıllarda, birçok biyolojik çalışma alanında mikroakışkan kullanımı artmıştır. Mikroakışkan teknolojisi biyoloji ve endüstri alanlarının ortak bir ürünü olup tüm bilim dallarını kapsayan, geniş bir alana sahiptir. Mikroakışkan çiplerin boyutlarının küçük olması, mikroakışkan kullanımda birçok avantaj sağlamaktadır. Yapılan analizler esnasında mikroakışkan çipler, az malzeme kullanımı, az atık oluşumu, zamansal kontrol, mikroskop altında inceleme imkânı ve yüksek çıktılı analizler gibi birçok avantaj sunar. Bunların yanı sıra, mikroakışkan çipler kullanıcılar için güvenli bir ortam sağlamakla beraber, fizyolojik ortamıda taklit ederek hücre doku ve organ bazlı deneylerinin yapılabilmesi için uygun bir ortam sağlamaktadır. Mikroakışkan cihazlar özellikle kanser çalışmalarında, kimyasal analizlerde, doku mühensliğinde, ilaç taramasında, immünoloji ve kök hücre taramasında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, MDA-MB 231 meme kanser hücrelerini, mikroakışkan kanal içerisinde uzaklığa bağlı olarak konumlandıracak yöntem geliştirmeyi amaçladık. Öncelikle yumuşak litografi yöntemi kullanılarak mikroakışkan kanallar elde edildi ve bu kanallar kullanılarak meme kanseri hücreleri ile deneyler yapıldı. MDA-MB-231 meme kanseri hücrelinin bulunduğu matriks, mikroakışkan çiplerin içerisine yüklendi ve santrifüj kullanılarak hücresiz matriks'in üzerine çöktürüldü. Bu işlem tekrar yapılarak meme kanseri hücrelerini farklı uzaklıklara konumlandırmak amaçlandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of microfluidic has increased in the field of many biological studies. Microfluidic technology has a large area which is a joint product of biology and industry covering all branches of science. The small size of the microfluidic chip offers many advantages in the use of microfluidic. During the analysis, the microfluidic chip offers many advantages such as, use of less material, less waste generation, temporal control, opportunity of analysis under the microscope and high throughput analysis. In addition to these, while microfluidic chip is providing a safe environment for users, via mimicking the physiological environment, it also provides a suitable environment in order to make cell, tissue and organs based assays. Microfluidic devices especially use in cancer studies, chemical analysis, tissue engineering, drug screening, immunology and stem cell differentiation. In this study, we aimed to develop methods depending on the distance to position the MDA-MB 231 breast cancer cells in the microfluidic channels. Firstly, the microfluidic channels were obtained by using the soft lithography and experiments with breast cancer cells were performed using these channels. Breast cancer cells containing matrix was loaded into microfluidic chips and precipitated onto blank matrix by using centrifuge. The aim of repeating this process was to position the breast cancer cells at different distanced locations.