Temnochila caerulea(olivier,1790)' nın laboratuvar şartlarında üretilmesi ve doğaya salınması
The production of Temnochila caerulea (olivier, 1790) under laboratory conditions and its release into nature
- Tez No: 990105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT LAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Adana Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında ormanlara zarar veren kabuk böceklerine karşı mekanik, biyolojik ve biyoteknik mücadeleler yapılmaktadır. Bu mücadele yöntemlerinden biyolojik mücadele uygulamaları, doğaya uygun ve etkisinin devamlı olması gibi nedenlerle önem kazanmaktadır. Biyolojik mücadelede predatör kullanımı önemli uygulama yöntemidir. Temnochila caerulea'nın polifag olması, geniş zaman aralıklarında ve geniş alanlarda yayılış göstermesi onu önemli bir biyolojik mücadele ajanı haline getirmektedir. Bu çalışmamızda, Kabuk böceklerinin genelinin, biyolojik dönemine paralel bir biyolojiye sahip olan Temnochila caerulea (Oliv.)'nın erginleri ve kabuk böceği erginleri uygun yöntemlerle, laboratuvar ortamına getirilmektedir. Getirilen erginler; çiftleşme kabı ebatı, nem, sıcaklık , kaba konulan talaş ebatı, ve kaba konulan ergin sayısı gibi değişkenlerle, denemeler yapılarak optimum yumurta verim değerleri araştırılmıştır. Optimum değerlerlerle elde edilen yumurtalar uygun koşullarda bekletilerek larvalar elde edilmiş ve günlük canlı kabuk böceği larvalarıyla beslenilmiştir. Larva besleme süreci yaklaşık 75 gün sürmüştür. Bu süreçte farklı besin türleri, canlı, cansız yemler ve ortam sıcaklığı ile nem değerleri değiştirilerek larva gelişimine etkileri değerlendirilmiştir. Bütün bu denemelerin sonuçları derlenerek Temnochila caerulea (Oliv.)'nın biyolojik mücadele amacıyla yetiştirilmesine referans olabilecek bir çalışma ortaya koymaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical, biological, and biotechnical control measures are actively employed against bark beetles that cause damage to forests within the boundaries of the Adana Regional Directorate of Forestry. Among these strategies, biological control has gained prominence due to its ecological compatibility and its potential for sustained, long-term effectiveness. The use of predatory insects constitutes an important method in biological control. Temnochila caerulea is regarded as a significant biological control agent owing to its polyphagous nature and its broad temporal and spatial distribution. In this study, adults of Temnochila caerulea (Oliv.), whose life cycle parallels that of most bark beetle species, were collected and transferred to the laboratory using appropriate methods. Experiments were conducted on these adults to determine optimal oviposition performance by manipulating variables such as mating container dimensions, humidity, temperature, and the size of the wood chips provided. Larvae hatched from eggs obtained under these optimal conditions were reared and fed daily with live bark beetle larvae. The larval-rearing period lasted approximately 75 days. During this period, the effects of different food sources (live versus non-live diets) and varying ambient temperature and humidity levels on larval development were evaluated. By synthesizing the results of all these experiments, this study aims to provide a reference framework for the laboratory rearing of Temnochila caerulea (Oliv.) for use in biological control programs.