Assessment model for communication maturity levels of construction companies
İnşaat şirketlerinin iletişim olgunluk seviyelerini değerlendirme modeli
- Tez No: 382965
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İletişim yönetim sistemlerinin organizasyonel gelişim ve performans açısından hayati önemi vardır. Organizasyonlar, karar alma, bilgi toplama, yönetim kontrolü, kariyer kaygıları, hedef belirleme ve dikey ve yatay iletişim de dahil olmak üzere bir cok karmaşık özelliğe sahiptir. Son yıllarda organizasyonlarda iletişimin, tüm bu özellikler üzerinde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Etkili bir iletişim organizasyonun etkinliğinin seviyesini düşürebilir ya da yükseltebilir fakat iletişimi nicel olarak tanımlamak zordur çünkü içinde birçok ölçülemeyen bileşen barındırır. Etkinlik düzeyi olgunluk modelleri kullanılarak tespit edilebilir. Olgunluk modelleri faaliyetleri veya süreçleri ve performansı veya etkinliği tanımlamak için kullanılan modellerdir. Bir inşaat firmasının iletişimin yapısını ve olgunluk seviyesini tanımlayabilmek için Yetkinlik Olgunluk Modeli (CMM) tanımı ve iletişim seviyeleri model olarak alınacaktır. bir inşaat firmasındaki olgunluk seviyesini tanımlayabilmek için hız, amaç, yayılım, açıklık, kısalık/uzunluk ve kapsam gibi bazı değişkenler kullanmıştır. Geliştirilen model bir anketli bir araştırma yöntemi kullanır. Anket iki ana bölümden oluşur; (1) organizasyonel iletişim sistemi ve (2) çalışanların duyguları /ruh hali. Sonuçlar ve analizler oluşturulan modelin düzgün bir şekilde çalıştığını ve değişkenler arasında bağıntılar olduğunu göstermiştir. Örneğin, organizasyonel iletişim olgunluk seviyesi ile negatif ruhsal durum arasında ters yönde orta seviyede yüksek bir ilişki vardır. Bunun yanında organizasyonel iletişim olgunluk seviyesi ile duygu surumu arasında orta seviyede yüksek bir ilişki vardır
Özet (Çeviri)
Communication management systems are vital parts of organizational development and performance. Organizations have complex characteristics including decision making, information aggregation, management control, career concerns among others, goal setting and vertical and horizontal communication. In recent years, it has been found out that communication has an important effect on all these characteristics. But quantifying the effectiveness of the communication is very difficult because it has many non-measurable variables. An effective communication can increase the level of effectiveness of the organization and the level of the effectiveness of communication system can be assessed by using maturity models. A maturity model describes the activities of processes and it impacts the performance or effectiveness of the organization. To find out the structure and maturity level of the communication system in a construction company, we developed the Communication Capability Maturity Model (CCMM) and its levels for communication maturity. To define a maturity level for a construction company, some variables of communication are measured as speed, the purpose, spread, clarity, shortness, scope and the other variables. The developed methodology uses a questionnaire survey. Survey has two different parts; (1) organizational communication system and (2) emotions/moods of the employees. The results and analysis show that developed CCMM working properly and there are some strong interdependencies between the variables (i.e. organizational communication system and moods, information, organization, team, individual and product/action). There is a negative moderate high correlation between communication capability maturity level (CCML) and negative moods. There is a moderate high correlation between the communication capability maturity level and level of emotional management behavior.