Türkiye'de mühendislik alanındaki bilimsel işbirliği ağı haritasının analizi ve görselleştirilmesi
Analyzing and visualization of the scientific collaboration network map of Turkey in the engineering field
  1. Tez No: 382973
  2. Yazar: SAİT DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin gelişimi ile, içerisinde büyük miktarda düğüm ve bağlantı barındıran kompleks ağların incelenmesi popüler araştırma konularından birisi haline gelmiştir. Kompleks ağlar ilgili araştırmalar topolojik ve metrik (metric) özelliklerin incelenmesi ve ağın yapısının görselleştirilmesi olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Ağ görselleştirmesi ile düğümlerin ve linklerin grafiksel olarak sunumu sağlanmaktadır. Bilimsel işbirliği ağları bilim insanları arasındaki ortak çalışmaların tanımladığı gerçel ağlardır. Bu tez kapsamında Web of Science sistemindeki veriler kullanılarak, 1980 ile 2012 yılları arasında Türkiye adresli mühendislik alanındaki bilimsel yayınlar incelenmiştir. Çalışma kapsamında yaklaşık 37 bin yayın incelenerek 29548 düğüm ve 91486 linkten oluşan bilimsel işbirliği ağı konum bilgilerini de içerecek şekilde oluşturulmuş, analiz edilmiş ve görselleştirilmiştir. Çeşitli topolojik ve konum bazlı görselleştirme çalışmalarının yanında metrik analizlere de yer verilmiştir. Bu analizler kapsamında bilimsel işbirliği ağının power-law derece dağılımına sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca ağın ortalama yol uzunluğu 5,77 olarak bulunmuştur. Bu durum ağın küçük dünya ağlarına ait özellikleri taşıdığını göstermiştir. Ayrıca bulunan 0,62 gibi yüksek kümelenme katsayısı, ağda gruplaşma eğiliminin yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of the computer technologies, studying complex networks that are consisted of large amounts of nodes and edges has become one of the most popular research topics. Complex network related research is divided into two parts as the examination of the topological and metric properties and visualization of the network structure. Network visualization provides graphical presentation of nodes and edges. Scientific collaboration networks are real networks defined by the collaboration between scientists. In this thesis, Turkey addressed scientific papers in engineering field between the years 1980-2012 are examined. In this context, by the examination of approximately 37 thousand papers in detail, a scientific collaboration network of 29548 nodes and 91486 edges including the location data is generated, analyzed and visualized. In conjunction with various topological and location based visualizations, some metric analysis are also carried out. By these metric analysis, it is showed out that the network has a power-law degree distribution. Also, the average path length of the network was found as 5.77. This showed that the network has the properties of small world networks. In addition, a clustering value of 0.62 stated out that the grouping tendancy in the network is very high.