Bim-based facilities management: A aconceptual framework for bim implementation of the fm industry
Bim-tabanli tesis yönetimi: Tesis yönetimi endüstrisinde bim uygulama i̇çin kavramsal bir çerçeve
- Tez No: 837242
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modelling - BIM), proje yaşam döngüsü boyunca iletişim ve koordinasyonu kolaylaştırıp verimliliği arttıran teknoloji, süreç ve kurallar bütünü olarak tanımlanır. 2000'li yılların başında ortaya çıkan BIM kavramının mimarlık, mühendislik ve yapım sektörüne yaptığı temel katkılar; paydaşlar arası iletişim ve birlikte çalışabilirliği arttırmak, hataları önceden tespit etmek ve bu hatalara bağlı yeniden yapım ihtiyacını azaltmak, proje süresini kısaltmak, proje maliyetlerini düşürmek ve kaliteyi arttırmak olarak sıralanabilir. Ağırlıklı olarak tasarım ve yapım evrelerinde kullanılan BIM, bina yaşam döngüsünün farklı aşamalarında üretilen çok çeşitli bilgilerin bir arada tutulduğu dijital bir veri deposu özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı pek çok araştırmacı ve uzman, BIM'in esas faydasının, bina yaşam döngüsünün, doğası gereği en uzun ve en bilgi-yoğun evresi olan kullanım evresinde ortaya çıkacağını savunmaktadır. Yapımın tamamlanmasının ardından başlayan kullanım evresi boyunca, binaların işlevselliğinin, konforunun, güvenliğinin ve verimliliğinin sağlanması ve sürdürülmesi için çeşitli tesis yönetimi (facilities management - FM) hizmetlerine ihtiyaç duyulur. FM kavramı, bir organizasyonun temel hedeflerine ulaşmasını sağlayacak koşulları yaratmak için, binaları ve altyapısını işletmek, sürdürmek, iyileştirmek ve uyarlamak için gerekli olan entegre faaliyetleri içeren bir yaklaşımı ifade etmektedir. Günümüzde FM hizmetleri; bakım ve onarımdan temizlik ve atık yönetimine, alan planlama ve yönetiminden enerji yönetimine, acil durum planlama ve yönetiminden mimari ve mühendislik projeleri yönetimine, personel hizmetlerinden stratejik planlamaya, yönetim ve ofis hizmetlerinden gayrimenkul ve varlık yönetimine, çevre ve peyzaj düzenlemesinden catering hizmetlerine kadar geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Mimarlık, mühendislik ve yapım sektöründe büyük bir dönüşüme neden olan BIM-tabanlı süreç ve uygulamalar, şüphesiz ki FM sektörünü de değiştirmektedir. FM bakış açısıyla BIM, dijital varlık oluşturma, yapıyı ve yapıya ait elemanları 3 boyutlu olarak görselleştirerek gerçek konumlarına yerleştirme, bakım-onarım takibi ve kontrolü, alan planlama ve yönetimi, bina performans takibi, FM personeline yönelik eğitim verme gibi amaçlarla kullanılabilen bir platform olarak görülmektedir. BIM-tabanlı FM, geleneksel olarak basılı veya elektronik kopyalar halinde derlenen bilginin tamlığı, doğruluğu, güncelliği ve erişilebilirliği ile ilgili sorunları en aza indiren ve FM'in karar verme süreçlerini veri ve bilgiye dayalı olarak yürütmesine destek olan bir bilgi yönetimi metodolojisi olarak ele alınabilir. BIM, özellikle tasarım ve yapım evrelerinde artan bir benimsenme oranına sahip olsa da, işletme evresinde şaşırtıcı derecede az kullanılmaktadır. Araştırmalar, BIM-FM entegrasyonunu engelleyen çeşitli faktörler olduğuna işaret etmektedir. FM amacıyla BIM kullanımının düşük olmasının temel nedenleri: BIM'in FM alanında kullanılabileceğine dair sektör farkındalığının düşük olması, BIM bilgi gereksinimlerini tanımlamanın zor olması, BIM-FM entegrasyonuna yönelik yönetmelik, standartlar ve prosedürlerin eksikliği, FM hizmetlerinin parçalı ve multidisipliner yapısı, farklı FM yazılımları arasındaki birlikte çalışabilirlik (interoperability) sorunları ve BIM modelinin kim tarafından, nasıl, ne zaman oluşturulacağı ve güncelleneceğinin belirsiz olması olarak özetlenebilir. Son yıllarda uluslararası pek çok araştırmacı ve endüstri paydaşı, BIM-tabanlı FM konusuna odaklanan çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Akademik yayınlara ek olarak, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), bina yaşam döngüsü boyunca BIM-tabanlı enformasyon gereksinimlerini belirlemek, yönetmek ve katılımcılar arasında enformasyon değişimini gerçekleştirmek için gerekli yönetimsel süreçleri tanımladığı ISO 19650 standart serisini geliştirip yayınlamıştır. ISO 19650 serisi, BIM-tabanlı enformasyon yönetimi için bütüncül bir yol haritası sunmasına rağmen, ülkelerin sektör koşullarına bağlı olarak ek prosedürler geliştirip uygulamaları konusunda teşvik etmektedir. Mimarlık, mühendislik ve yapım sektörünün dünyanın farklı ülkelerinde farklı karakteristiklere sahip olması, bu sektörlerin BIM adaptasyon ve uygulama hızlarında da farklılıklar görülmesine yol açmaktadır. Türkiye'nin de kendine özgü bir karakteristiği vardır. Türkiye'de BIM kullanımı ilk olarak 2021 yılında ulaştırma projelerinin yapım işlerinde zorunlu kılınmıştır. Ancak bu tarihten önce, önde gelen mimarlık, mühendislik ve yapım firmaları BIM teknoloji ve süreçlerini, büyük ölçekli projelerde çoğunlukla tasarım ve yapım amaçlı kullanmaya başlamıştır. Uluslarası trendleri takip eden firmaların bu girişimleri, Türkiye mimarlık, mühendislik ve yapım sektörünün, BIM sistemine geçmiş diğer ülkeler ile benzer düzeyde BIM Seviye 2 yetkinliği kazanmasına olanak tanımıştır. BIM Seviye 2 yetkinliği, ekiplerin projelerini 3B modeller kullanarak olarak ürettiği, üretilen modellerin süre ve maliyet gibi yapıma bilgilerle zenginleştirildiği, ve ortak bir veri formatında diğer ekiplerle paylaşıldığı olgunluk düzeyini ifade eder. BIM olgunluğu anlamında ulaşılabilen en üst seviye olan BIM Seviye 3 ise ekipler arasında ortak veri ortamı üzerinde tam işbirliği durumunu idafe eder. Metro ve havalimanı gibi nitelikli bazı projelerde BIM Seviye 3 düzeyinde çalışmalar olmasına rağmen, Seviye 2 uygulama düzeyinin daha yaygın olduğu gözlemlenmektedir. BIM-tabanlı üretilen bilgilerin bina yaşam döngüsünün kullanım evresine aktarımının ise oldukça kısıtlı olduğu sektör raporları ve akademik çalışmalar tarafından ortaya konmuştur. Ancak bu bilgiler ışığında, Türkiye mimarlık, mühendislik ve yapım sektöründe yaşanan BIM-tabanlı dönüşümün, operasyonel evrede etkin rol alan FM sektör pratiklerine yansıması beklenmektedir. Bu kapsamda, FM sektörünün BIM adaptasyonu ve BIM uygulamalarına geçiş sürecine kaynaklık edecek, mevcut sektör parametrelerini dikkate alan kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.“BIM-TABANLI TESİS YÖNETİMİ: TESİS YÖNETİMİ ENDÜSTRİSİNDE BIM UYGULAMA İÇİN KAVRAMSAL BİR ÇERÇEVE”başlıklı doktora tezinin amacı, FM hizmetleri sunan firmaların yöneticileri ve hizmet alan bina sahipleri ve/veya kullanıcılarının BIM adaptasyon süreci ve BIM-tabanlı uygulamalarına rehberlik edecek bir kavramsal çerçeve önerisinde bulunmaktır. Tezin ilk bölümü olan giriş bölümünde, öncelikle tez çalışmasının konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. Tezin ikinci bölümü, konu ile ilişkili mevcut literatüre yer vermektedir. Bu bölüm öncelikle FM kavramının çeşitli tanımlarını ortaya koyar, ardından FM endüstrisinin küresel ölçekte geçirdiği gelişim sürecini inceler ve endüstri profesyonelleri tarafından sıklıkla kullanılan FM teknoloji ve yazılımlarını kısaca tanıtır. Böylelikle, FM hizmetlerinin bina yaşam döngüsü içerisinde üstlendiği rolü kapsayıcı bir bakış açısıyla ele alır ve bu hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi için ilgili teknolojilerin kullanımının önemini vurgular. Daha sonra, bilim haritalama (science mapping) yöntemini kullanarak BIM ve FM alanlarında uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış olan makaleleri; yayınlandığı dergi, yayını hazırlayan yazarlar ve anahtar kelimelere göre sınıflandırır. Bu sınıflandırma, BIM ve FM alanında etki yaratan bilimsel dergileri, araştırmacıları ve anahtar kelimeleri tespit etmenin yanında, BIM-FM konusunda henüz yeterince araştırmamış olan alanları belirler ve BIM-FM konusunda ileriye dönük potansiyel araştırma alanlarını ortaya koyar. Bu bölümde yer alan bilim haritalama çalışması, uluslararası hakemli bir bilimsel kitap içinde kitap bölümü olarak yayınlanmıştır. Ardından, BIM'in FM'de hangi amaçlarla kullanılabileceği, FM endüstrisinin BIM geçiş süresince karşılaştığı zorlukların neler olduğu ve çeşitli FM hizmetleri için ihtiyaç duyulan BIM bilgi gereksinimlerinin neler olduğunu inceleyerek BIM-tabanlı bilgi yönetimi için ISO tarafından geliştirilen 19650 standart ailesini tanıtır. Tezin üçüncü bölümü, Türkiye FM endüstrisinde BIM farkındalığı ve BIM kullanım durumunu tespit etmeye yönelik olarak yürütülen alan araştırmalarını içerir. Burada öncelikle, sektör profesyonellerinin BIM farkındalık ve kullanım seviyelerini ölçmek; BIM-tabanlı FM yapabilmek için gerekli olan bilgi gereksinimlerini tespit etmek ve sektörün etkin ve verimli hizmet sağlaması önünde engel teşkil eden noktaları belirlemek için nicel bir araştırma yürütülmüş ve sektörün önde gelen firmalarına internet üzerinde hazırlanan anket çalışmasına katılmaları için davetiye gönderilmiştir. Ardından, sektörde BIM kullanımının kısıtlı ölçüde kalmasına neden olan etmenleri tartışmak üzere, Türkiye'de çeşitli bina türlerinde FM hizmetleri yürüten bireyler ile yarı-yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler ışığında FM endüstrisinin iş yapma biçimleri, FM ekibinin yapısı ve FM hizmetleri için gerekli bilgi ve belgelere ulaşma sürecinde yaşanan zorluklar irdelenmiş, sektörün FM için geliştirilen güncel metodoloji ve teknolojilere olan yaklaşımı tespit edilmiştir. Bu bölümde yer alan nicel ve nitel araştırma sonuçları, uluslararası hakemli bir dergide makale olarak yayınlanmış ve uluslararası iki farklı konferansta sözlü olarak sunulup bildiriler kitabında yer almıştır. Mimarlık, mühendislik ve yapım sektöründe yaşanan BIM-tabanlı dönüşümün tasarım ve yapım süreçlerini derinden etkilediği gibi binaların işletme süreçlerini de etkilemeye başladığı görülmektedir. Türkiye FM sektörü üzerinde yürütülen araştırma, sektörün mevcut iş yapma süreçlerindeki sorunları ortaya koymakla kalmamış, aynı zamanda sektörün BIM adaptasyonuna yönelik çeşitli beklentiler içinde olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, BIM-tabanlı FM konusunda istekli olduklarını ancak BIM geçiş sürecini anlamaları ve başarıyla uygulamaları için çeşitli kılavuz ve standartlara ihtiyaç duyduklarını dile getirmektedir. Bu kapsamda, tezin dördüncü bölümünde, FM firmalarının BIM-tabanlı çalışma sürecine geçiş yapmalarını kolaylaştırmayı hedefleyen bir kavramsal çerçeve önerisi getirilmektedir. ISO 19650 standart ailesini temel alan bu öneri; Türkiye FM endüstrisinin kendine özgü koşullarını göz önünde bulundurarak geleneksel iş yapma modellerinin hakim olduğu, eski yapı stoğuna sahip ve teknolojik altyapısını geliştirmekte olan sektörün BIM-tabanlı FM uygulamaları için ihtiyaç duyduğu yol haritası görevini üstlenen ilk çalışma olma niteliği taşımaktadır. Önerilen kavramsal çerçevenin savunduğu iki temel prensip; FM ekibinin projelere mümkün olduğunca erken dahil olması ve BIM geçiş sürecinin bina sahibi ve/veya kullanıcısı ile ortak çalışmaya dayalı bir sistematikle ilerletilmesidir. Tez çalışması kapsamında önerilen kavramsal çerçevenin FM sektörü tarafından uygulanabilirliği ve geçerliliğini ölçmek için, sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilen odak grup çalışması, tezin beşinci bölümünde yer alır. Son olarak, tezin altıncı bölümü olan sonuç bölümünde, tez kapsamında yapılan çalışmalar özetlenerek, BIM-tabanlı FM için önerilen kavramsal çerçeve ortaya konmuş ve önerilen çerçevenin FM sektörünün BIM'e geçiş sürecine yapacağı katkılar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Building Information Modelling (BIM) concept, which emerged in the early 2000s, contributes to the architecture, engineering and construction (AEC) industry by enhancing communication and coordination between stakeholders, detecting errors in advance to minimize rework, shortening project duration, reducing project costs and increasing quality. BIM, which is majorly used in the design and construction phases, has the ability to store a wide variety of information produced at different stages of the building life cycle in a digital data repository. Due to its data storage capability, many researchers and experts argue that the main benefit of BIM will emerge in the usage phase, which is the longest and most information-intensive phase by nature. Buildings require several facilities management (FM) services to maintain their functionality, comfort, safety and efficiency during the operational phase, which starts right after the completion of the construction. BIM-based processes and applications that have caused a great transformation in the AEC industry, are undoubtedly changing the FM industry as well. Traditionally, building information is compiled as hard copy or electronic files that are, most of the time, incomplete, inaccurate, outdated or unavailable for further use. BIM can minimise these data-related problems and support facilities managers in decision-making processes through complete, reliable and available data. Therefore, BIM-based FM can be considered an information management methodology for the operational phase of the buildings. Although BIM has an increasing adoption rate, especially in the design and construction phases, it is unexpectedly low utilised in the operational phase. Researches indicate that there are several factors inhibiting the BIM-FM integration. Recently, numerous international researchers and industry experts have been conducting various studies focusing on BIM-based FM. In addition to academic publications, the International Organization for Standardization (ISO) has published the ISO 19650 series of standards, which define the processes to identify and manage BIM-based information and exchange information among participants throughout the building lifecycle. Although the ISO 19650 series provide a holistic roadmap for BIM-based information management, it encourages countries to develop and implement national procedures reflecting particular industry conditions. Turkey has its own unique case in terms of the speed of BIM adaptation and implementation. BIM has been first mandated for the construction works of transportation projects in 2021. However, prior to this, companies that follow international trends and take initiative to implement BIM have enabled the Turkish AEC industry to achieve BIM Level 2 competence, parallel to other BIM-implemented countries. BIM Level 3, which refers to the highest level attainable in terms of BIM maturity, represents the state of full collaboration between teams on a common data medium. The rare examples for BIM Level 3 in Turkey consist of a few subway and airport projects, still Level 2 competence is more frequently observed. Industry reports and academic studies have revealed that the BIM-based data transfer to the operational phase is very limited. Yet, in the light of this information, it is expected to see the influence of BIM-based transformation experienced in the Turkish AEC industry on the FM sector practices. In this context, it is seen that there is a need for a holistic study to guide the FM sector during the BIM transition and implementation process. The aim of the doctoral thesis entitled“BIM-BASED FACILITIES MANAGEMENT: A CONCEPTUAL FRAMEWORK FOR BIM IMPLEMENTATION OF THE FM INDUSTRY”, is to propose a conceptual framework that will guide the BIM adaptation process and BIM-based applications of the managers of the FM service provider companies and the building owners and/or tenants. In the Introduction section, which is the first section of the thesis, first of all, the subject, purpose, scope and method of the thesis study are explained. The second part of the thesis includes the existing literature on the subject field. This chapter firstly introduces various definitions of the FM concept, then examines the evolution of the FM industry on a global scale, and briefly introduces frequently used FM technologies and software. Then, using the science mapping method, it identifies the articles published in international peer-reviewed journals in the fields of BIM and FM, categorizes them according to the journal in which they were published, authors who prepared the publication, and keywords. In addition to identifying influential scientific journals, researchers and keywords in BIM and FM, this classification identifies areas that have not yet been adequately researched and reveals potential future research areas in BIM-FM. After examining for what purposes BIM can be used in FM, what are the challenges to BIM transition of the FM industry, and what are the required BIM information for various FM services, this thesis study introduces the 19650 series of standards developed by ISO for BIM-based information management. The third part of the thesis study includes field studies conducted to determine BIM awareness and BIM use levels within the Turkish FM industry. Firstly, a quantitative research was conducted to measure the BIM awareness and usage levels of industry professionals, to identify the information requirements necessary for making BIM-based FM, and to identify the barriers for the sector to provide effective and efficient service. An online survey invitation was sent to the leading companies of the sector to participate in the survey. Then, semi-structured interviews were conducted with individuals running FM services in various building types in Turkey to discuss the factors that led to the limited use of BIM within the sector. The research conducted on the Turkish FM sector not only revealed the problems in the current business processes of the sector, but also showed that the sector has various expectations for BIM adaptation. In this context, in the fourth part of this thesis, a conceptual framework proposal is introduced that aims to facilitate the transition of FM companies to the BIM-based working process. The framework reflects on the ISO 19650 family of standards and proposes a BIM implementation roadmap considering the unique conditions of the Turkish FM industry. This is, to the best of the author's knowledge, the first attempt to develop a holistic guideline to implement BIM procedures and applications in the local FM sector, which is dominated by traditional business models, has old building stock and is developing its technological infrastructure. The two main principles advocated by the proposed conceptual framework are; the involvement of the FM team in the projects as early as possible and the BIM transition process to be advanced with a collaborative systematic with the building owner and/or tenant. The focus group study, which was carried out with the participation of industry professionals, in order to measure the applicability and validity of the proposed conceptual framework by the FM sector, takes place in the fifth part of the thesis. Finally, in the conclusion section, which is the sixth chapter of the thesis, the studies carried out within the scope of the thesis are summarised, the conceptual framework proposed for BIM-based FM is demonstrated and the contributions of the proposed framework to the BIM transition process of the FM sector are disclosed.