Bir sanayi kuruluşunda bir sanayi kuruluşunda detaylı enerji etüt çalışması ve verimlilik imkanlarının belirlenmesi
A comprehensive energy audit in an industrial organization and determination of the potential efficiency
  1. Tez No: 382977
  2. Yazar: SELMAN ÇAĞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sanayileşme hamlesi, nüfusun artış trendinde olması ve öz enerji kaynaklarının yetersiz kalması nedeniyle artan enerji talebine en etkin ve kısa süreli cevap enerji verimliliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira devlet politikası olarak desteklenmesi ve teşvik edilmesi kolay bir araç olan bu yöntem, özellikle ülkemiz gibi enerjide dışa bağımlılık fazla olan ve bu bağımlılık derecesinin her geçen yıl arttığı ülkelerde başarılı sonuçlar vermiştir. Enerji verimliliği üretim yapılan bir fabrika ortamında ürünün üretimden paketlenmeye kadar tüm aşamalarda takibi, tüketilen enerjinin izlenmesi, ölçülmesi ve kayıt edilmesi ayrıca yeni teknolojilerin kullanımı ile çıktı ürün kalitesini düşürmeden, yaşam kalitesini de etkilemeden enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Bu maksatla enerji tüketiminin yoğun olduğu bir fabrikada enerji verimliliği ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez kapsamında, bir enerji verimliliği çalışması irdelenmiştir. Fabrikada basınçlı hava hatlarında sızıntı kaçak kontrolü, kompresörler, pompalar, değirmenler, mikserler, kırıcılar, aydınlatma sistemlerinde enerji kayıplarına yönelik ölçümler yapılmış ve ölçüm sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca, kestirimci bakıma dayanan ölçümler de yapılarak raporlanmıştır. Buna göre enerji tasarrufu sağlanabilecek alanlar belirlenerek bunlar için yapılacak yatırım maliyeti ve bu maliyetin basit geri ödeme süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most efficient and easiest way of response to increasing energy demand which occurs as a result of industrialization drive, increasing trend in the population and lack of self energy resources, is energy efficiency. Likewise, this method, which is an easy tool to support and encourage by the governmental policy, gave successful results in, where the dependency on energy import is high and every passing year of the degree of dependency increased countries like in our country. Energy efficiency is reduction of energy with monitoring the consumed energy, measuring and recording of energy in all steps from production till packaging in a factory environment with using new technology without affecting the quality of life and reducing the output product quality. A comprehensive energy audit was conducted in an intensively energy consumed factory. In this thesis, a study of energy efficiency was examined. The leakage control in compressed air lines, compressors, pumps, mills, mixers, crushers, measurements in lighting systems were controlled to define energy losses and measurement results were evaluated. In addition, measurements were also carried on and reported based on predictive maintenance. Accordingly, energy savings areas were determined and the investment cost and simple payback period of this cost was calculated.