Absorpsiyonlu sistemlerin sanayiye uygulanması
The application of absorption systems to an industrial company
  1. Tez No: 372902
  2. Yazar: NAZIM KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada absorpsiyonlu soğutma sisteminin bir sanayi kuruluşuna uygulanması incelenmiştir. Bir sanayi kuruluşu ile yapılan görüşmeler sonucunda, baca gazı olarak atık ısının mevcut olduğu değerlendirilmiştir. Bu atık ısının absorpsiyonlu soğutma sistemini tahrik etmesi ile iş yeri idari binasının yaz aylarında soğutulması düşünülmüştür. Bu amaçla atık ısının mevcut olduğu bacada ölçümler yapılarak baca gazının fiziksel özellikleri belirlenmiş ve mevcut enerji potansiyeli belirlenmiştir. İş yeri idari binasının soğutma yükü hesaplanmıştır. Absorpsiyonlu soğutma sistemi vasıtasıyla baca gazındaki enerjinin soğutma yükünü karşılayacağı değerlendirilmiştir. Bacanın bulunduğu kısımda yapılan ölçümler ve işyeri ile yapılan görüşmeler sonucu sistemin kurulacağı yer belirlenmiştir. Sistemin termodinamik analizi yapılmış ve soğutma yükünü karşılayan sistem elamanları detaylı bir şekilde tasarlanmıştır. Tamamen özgün bir tasarım yapılmıştır. Yapılan tasarım için çeşitli imalatçılarla görüşülmüş ve imalat fiyatları alınmıştır. Komple sistem için yatırım ve işletme maliyetleri araştırılmış ve alternatif sistemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study an application of absorption cooling system to an industrial company is investigated. After discussion with the company, the waste heat as exhaust gases is determined. It is thought that comfort cooling to the building can be made by using exhaust driven absorption cooling system. To this aim, the exhaust gases physical properties and heat quantity is determined by making measurements. The cooling load for building is calculated. It is come out that heat quantity can provide to drive absorption cooling system which has enough capacity. After measure the place around the chimney and discuss with the company, the location which absorption cooling system is installed is determined. Thermodynamic analysis is made to absorption cooling system. And absorption cooling system components is designed in detail. To produce the absorption cooling system component, the discussion is made with heat exchanger manufacturers. The investment cost and running cost of absorption cooling system is determined and compared with alternative systems.