Yeni 2-Amino-1,3,4-Tiyadiazol türevlerinin sentezi ve açillenme reaksiyonlarının incelenmesi
The synthesıs of new 2-Amino-1,3,4-Thiadiazole derivatives and elucıdation acylation of the reaction
  1. Tez No: 382979
  2. Yazar: GAMZE IŞILDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tiyadiazol halkası içeren bileşikler heterosiklik kimyada önemli bir yere sahiptir. Bu bileşiklerin çeşitli biyolojik aktivite gösterdiği uzun yıllardır bilinmektedir. Tiyadiazol türevleri antienflammatuar, antidepresif, antibakteriyal özelliklerinin yanı sıra bazı türevlerinin herbisitlere ve fungisitlere karşıda etkin olduğu bilinmektedir. Tıp alanında yaygın olarak kullanılan asetazolamid, 1,3,4-tiyadiazolün açil türevidir ve glakom, kalp yetmezliği ve epilepsi tedavisinde kullanılır. Bu özelliklerinden dolayı, çeşitli sübstitüe gruplarının tiyadiazollere ilavesiyle, elde edilecek yeni bileşiklerin hetero halkaya sağlayacağı özelliklerden dolayı, tıp ve endüstri dünyasına sağlanabilecek katkılar üzerinde çalışılmaktadır. Bu tezin ana amacı, potansiyel biyolojik aktiviteye sahip olan sübstitüe tiyadiazol halkası ve bunların sübstitüe açil grupları içeren yeni bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonudur. Sentezlenen bileşiklerin yapıları IR, 13C-NMR, 1H-NMR ve MS kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The compounds containing thiadiazole ring are very significant in heterocylic chemistry. Such compounds have been known to possess several biological activities for a long time. Thiadiazole derivatives have been known to possess antiinflammatory, antidepressive, antibacterial properties moreover some thiadiazole derivatives are effective aganist herbicides and fungicides. Acetazolamide that is common used in the medicine is acyl derivative of thiadiazole and use to treat glaucoma, heart failure and epilepsy. Because of these properties, by adding thiadiazoles of various substıtuted groups, thanks to novel compounds will gain new properties to heterocyle ring, it is studied on the contribution that can be provided to medicine and industrial world. The main purpose of the thesis is the synthesis and characterization of compounds containing that thiadiazole ring and investigation of the acylation reactions having potential biological activity. The structure of the synthesized compounds have been characterized using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS.