Hibrit (güneş paneli / rüzgar türbini) enerji sistemi destekli endüstriyel tip bir kurutucunun tasarımı ve performansı
Design and performance of a hybrid (solar panel / wind turbine) energy system assisted industrial type dryer
  1. Tez No: 529863
  2. Yazar: ONUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VARDAR, DOÇ. DR. NAZMİ İZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan bu tez çalışması kapsamında hibrit (güneş paneli / rüzgar türbini) enerji sistemi destekli endüstriyel tip bir kurutucunun tasarımı, üretimi ve performans denemeleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen kurutucu farklı işletme koşulları altında çalıştırılmıştır. Denemeler esnasında kurutma performansının araştırılması amacıyla üç farklı kurutma havası sıcaklığı (50, 60 ve 70 °C) ve iki farklı kurutma havası hızının (3 ve 4 m/s) mısır ve bezelye üzerindeki enerji tüketimi, kuruma zamanı, renk ve rehidrasyon özelliklerine etkileri incelenmiştir. Mısır kurutma denemeleri 02.09.2015 ile 19.09.2015 tarihleri arasında yapılmış ve kuruma süreleri boyunca gerekli toplam enerji tüketiminin %23,00 - %9,81'i güneş enerjisinden, %2,17 - %0,77'si ise rüzgar enerjisinden karşılanmıştır. Özgül enerji tüketim değerlerinin 0,62 ile 1,22 kWh/kgsu°C arasında değiştiği tespit edilmiştir. Kurutma süresine göre mısır denemelerinin 340 ile 565 dakika arasında sürdüğü belirlenmiştir. Renk parametrelerinden sarılık değerleri incelendiğinde taze örnekler 44,54±1,72 olarak ölçülürken, en düşük değer 50 °C sıcaklık ve 3 m/s hava hızı kurutma koşulları sonucunda 35,14±1,16 ve en yüksek değer 42,77±0,49 olarak 70 °C sıcaklık ve 4 m/s hava hızı kurutma koşullarında bulunmuştur. Rehidrasyon kapasitesinin 1,23±0,49 - 1,38±0,08 arasında artan kurutma sıcaklığı ve hava hızı ile yükseldiği sonucuna varılmıştır. Bezelye kurutma denemeleri 01.07.2016 ile 14.07.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve kuruma süreleri boyunca gerekli toplam enerji tüketiminin %20,74 - %9.84'i güneş enerjisinden, %2,01 - %0,85'si ise rüzgar enerjisinden karşılanmıştır. Özgül enerji tüketim değerlerinin 0,41 ile 0,88 kWh/kgsu°C arasında olduğu belirlenmiştir. Kurutma süresine göre bezelye denemeleri 360 ile 600 dakika arasında değişmiştir. Yeşil renk değerleri incelendiğinde taze örnekler -5,69±0,02 olarak ölçülürken, en düşük değer 50 °C sıcaklık ve 3 m/s hava hızı kurutma koşulları sonucunda -2,51±0,57 ve en yüksek değer -0,15±0,10 olarak 70 °C sıcaklık ve 4 m/s hava hızı kurutma koşullarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis; design, production and performance experiments of hybrid (solar panel/wind turbine) energy system assisted industrial type dryer were applied. The developed dryer was operated under different operating conditions. The effects of three different drying air temperatures (50, 60 and 70 °C) and two different drying air velocities (3 and 4 m/s) on drying time, energy consumption, color and rehydration properties of maize and peas were investigated. Maize drying experiments were conducted between 02.09.2015 and 19.09.2015. Between 23.00% - 9.81% and 2.17% - 0.77% of the total energy consumption was met by solar and wind energy during the drying times, respectively. It was determined that the specific energy consumption values varied between 0.62 and 1.22 kWh/kgwater°C. According to the drying time, the maize experiments took between 340 and 565 minutes. When yellowness color values were examined, fresh samples were measured as 44.54±1.72. The lowest value was found of drying conditions of 50 °C and airspeed of 3 m/s with 35.14±1.16 and the highest value was 42.77±0.49 at 70 °C and 4 m/s air velocity drying conditions. It was concluded that the rehydration capacity was between 1.23±0.49 - 1.38±0.08 and increased with the increasing drying temperature and air velocity. Peas drying experiments were conducted between 01.07.2016 and 14.07.2016. Between 20.74% - 9.84% and 2.01% - 0.85% of the total energy consumption was met by solar and wind energy during the drying times, respectively. It was determined that the specific energy consumption values varied between 0.41 and 0.88 kWh/kgwater°C. Drying times were changed between 360 and 600 minutes. The greenness color values were examined and fresh samples were found as -5.69±0.02. The lowest and highest values were determined with 50 °C and airspeed of 3 m/s drying conditions (-2.51±0.57) and 70 °C and 4 m/s air velocity drying conditions (-0.15±0.10), respectively.