Life cycle management for industrial biogas plant
Endustriyel biyogaz tesislerinde yaşam döngüsü yönetimi
  1. Tez No: 382994
  2. Yazar: MEHMET VOLKAN AKSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Enerji ihtiyacı, hızlı endüstrileşme, nüfus artışı ve kontrolsüz şehirleşme sebebiyle hızla artmaktadır. Bu enerji ihtiyacı çoğunlukla fosil yakıtlardan elde edilir bu yüzden doğal sera gazı etkisi artar küresel ısınma ve çevre kirliliğine sebep olur. Bununla beraber organik atıkların yetersiz geri dönüşümü ve bertarafı çevresel sorunlara yol açmaktadır. Dünyanın ucuz enerji ve hammadde arayışı ve çevre kirliliği sebebiyle yeşil enerji kaynakları daha önemli hale gelmiştir. Organik atıklar anaerobik çürütme ile biyogaz ve gübre üretimi için kullanılmaktadır. Anaerobik çürümeden elde edilen biyogaz kojenerasyon sisteminde elektrik ve ısı üretmek amacıyla yakıt olarak kullanılmaktadır. Metan gazı iklim değişikliğine önemli bir şekilde etki etmektedir. Metan gazını yakıt olarak kullanarak atmosfere salınması engellenmektedir. Yaşam döngüsü analizi (YDA), bir ürünün enerji, madde, atık akışlarının kapsamlı değerlendirilmesini ve çevreye olan etkilerini içermektedir. Yaşam döngüsü analizi, yaşam döngüsü sırasındaki bütün değişiklikleri açıklamayı amaçlar ve çevresel faydalarını ve maliyet tasarrufunu gösterir. Yaşam döngüsü yönetimi (YDY) bir ürünün veya sistemin tüm yönetim işleyişini baştan başlayıp, mühendislik tasarımı ve üretimden servis ve bertarafa kadar takip eden işleyiştir. Bu işleyiş sistem maliyetini en geniş bileşenleriyle tanımlar ve kullanımını belirler. Bu tez yaşam döngüsü yönetimi uygulamasını endüstriyel biyogaz tesisinde enerji ve atık yönetiminde başarılı uygulanması için hazırlanmıştır. Proje endüstriyel anaerobik çürütme tesisi ve biyogaz geri dönüşüm sisteminin çevresel ve ekonomik değerlendirmesini içerir. Anahtar Sözcükler : Yaşam döngüsü, biyogaz tesisi, biyogaz, geri dönüşüm, enerji, çevre, atık enerji. Bilim Kodu : 914.1.038
Özet (Çeviri)
Energy demand is constantly increasing because of rapid industrialization, Population growth and uncontrolled urbanization. These energy demands mostly supplied from fossil fuels therefore intensify the natural greenhouse effect, causing global warming and environmental pollution. Therewithal insufficient recycling and disposal of organic wastes cause environmental problems. Depending cheap energy and raw materials search of the world and the environmental pollution, green energy sources became more important. These organic wastes are used to produce biogas and fertilizer with anaerobic digestion system. Biogas from anaerobic digestion system is used in cogeneration system as a fuel to produce electricity and also can be burn for heating. Methane is believed to be a significant cause of climate change. By capturing methane and using it as fuel, preventing it from releasing into the atmosphere. Life cycle assessment (LCA) is a comprehensive ecological evaluation that describes energy, material, waste flow of a product and their effect on the environment. It aims to identify every change during the life cycle and shows environmental benefits and cost savings. Life cycle management (LCM) is the process of managing the entire lifecycle of a product or system from beginning, progresses through engineering design and manufacture, to service and disposal of manufactured products. This process defines the largest components of the system cost and determines its utility. This thesis has been prepared as an application of life cycle management approach to succeed in energy and waste management for an industrial biogas plant. The Project comprises environmental and economic assessment of an industrial anaerobic digestion (AD) plant and biogas recovery system. Keywords : Life cycle, biogas plant, biogas, recycle, energy, environment, waste to energy. Science Code : 914.1.038