Product life cycle management for original aviation propulsion systems
Özgün havacılık itki sistemleri için ürün yaşam döngüsü yönetimi
  1. Tez No: 758155
  2. Yazar: GAMZE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ürün yaşam döngüsü (PLM), bir ürün ve prosesin yaşam döngüsü boyunca onunla bağlantılı tüm bilgilerin yönetimini ifade eder. Ürünle ilgili gerekli ve doğru bilgilere hızlı erişim sağlar. Ürün Yaşam Döngüsü Yönetiminin amacı, kalite güvencesi, kurum genelinde artan iletişim ve işbirliği ve maliyetlerin düşürülmesidir. PLM aslında ortak akıl olması sebebiyle bir taraftan anlaşılması kolay olmakla birlikte diğer taraftan son derece karmaşık ve uygulanması ve yürürlüğe koyması oldukça zordur (Kovács, 2019). Bahsi geçen tüm bu faydaları içeren bu tez çalışması, PLM'nin uygulanması zor tarafı için tasarım ve üretim aşamalarında özgün havacılık itki sistemleri için ürün yaşam döngüsü yönetimi için bir dizi metodoloji içermektedir. Günümüzde, hava aracı motorları gibi teknik olarak sofistike endüstriyel öğelerin rekabet gücünü ölçmek için yaygın olarak kabul gören bir PLM yaklaşımı bulunmamaktadır. Bu durum aşama aşama planlamaya dayalı olarak bir ürüne yönelik belirlenmiş gereksinimlerin performansının yanı sıra bir ürünün belirlenen uçuş teknik, teknolojik ve operasyonel gereksinimlere uygunluğunun kontrolünü ve yaşam döngüsünün adımları boyunca bu tür gereksinimlere uygunluğun sürdürülmesini karmaşıklaştırır. Ürün fikri, ürünün bertaraf edilmesi ile tamamlanan yaşam döngüsünün başlangıcını işaret eder. Bu tez, sözleşmenin imzalanmasından sonra başlayan ve ürünün sahada kullanımı öncesinde sonlanan zaman aralığındaki ürün yaşam döngüsünü kapsamaktadır. MRO süreçleri gelecekteki çalışmalar olarak tavsiye edilmiştir. Bu tezin iş analistleri, süreç geliştirme mühendisleri, süreç mühendisleri, ürün mühendisleri, şirketlerde PLM projesinde çalışan personeller, PLM danışmanları, BT personelleri tarafından okunması önerilir.
Özet (Çeviri)
Product life cycle (PLM) refers to management of all information on a product and processes connected with it during its life cycle. It provides quick access to the required and accurate information on product. Aim of Product Lifecycle Management is assurance of quality, increased communication and collaboration across the enterprise and cost reduction. PLM is easy to understand from one side, as it is almost common sense, and extremely complicated and hard to implement and apply from the other side [1]. Including all benefits, this thesis study contains a set of methodologies for product life cycle management for original aviation propulsion systems in design and manufacturing phases for hard-to implement side of PLM. There is currently no widely acknowledged PLM approach for measuring the competitiveness of technically sophisticated industrial items, such as aircraft engines. It complicates the performance of set requirements to a product based on stage-by-stage planning, as well as the control of a product's conformity to set flight-technical, technological, and operational requirements and the maintenance of such conformity to requirements throughout the steps of the life cycle. The idea of the product marks the beginning of the product's life cycle, which is completed by its disposal. This thesis covers the period of the product's life cycle that occurs after the contract has been signed but before the product is used in the field. Maintenance studies will be future work. This thesis is recommended to be read by business analysts, process development engineers, process engineers, product engineers, PLM-projects-personnel in the companies, PLM-consultants, IT-personnel.