Appraisal of augmented reality technologies for supporting industrial design practices
Artırılmış gerçeklik teknolojilerinin endüstriyel tasarım uygulamalarını desteklemeye yönelik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 383009
  2. Yazar: BAŞAK TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Artırılmış gerçeklik, gerçek mekan ve nesneler ile bilgisayar ile üretilmiş içeriğin birleştirilmesini sağlayan bir teknolojidir. Hızla gelişen bu teknoloji sayesinde artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımı yaygın hale gelmiş olup, video, görüntü, ses, üç boyutlu model ve yazı benzeri dijital içerikler bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, başa takılan ekranlar ve projeksiyon cihazları ile gerçek mekanları zenginleştirmekte kullanılabilmektedir. Artırılmış gerçeklik, endüstriyel tasarımcılar için de potansiyel kullanım alanları sunmaktadır. Tasarlanan ürünün kullanıcıya sunacağı tecrübenin aktarılmasında tasarımcıların halihazırda kullandığı yöntem ve araçların yetersiz kaldığı aşamalar olabilir. Ses ve görsel geribildirimler ve dijital arayüzler aktarımında sorun yaşanan detaylardan bazılarıdır. Artırılmış gerçeklik, tasarımcıların sunumlarının üzerine dijital bir katman ekleyerek etkileşimi arttırabileceği için bu tür problemlere bir çözüm olarak önerilebilir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı endüstriyel tasarımcıların tasarım süreçlerinde artırılmış gerçeklik kullanarak çalışmalarını zenginleştirmelerini sağlamak için önerilerde bulunmaktır. i)Artırılmış gerçeklik hakkında farkındalık yaratıp tasarım sürecinde kullanılabileceği aktiviteleri incelemek, ii) eğitim tabanlı bir tasarım projesinde mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının potansiyelini araştırmak, ve iii)gelecekte bu teknolojinin tasarımcılar tarafından kullanımına dair önerilerde bulunmak için üç saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışması profesyonel tasarım ortamında bulunan zaman, bütçe ve pazarlama sınırlandırmalarına tabi olmamak için eğitim ortamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda artırılmış gerçekliğin tasarım sürecinde sunum ve prototipleme aşamalarında kullanılabileceği, gelecekte teknolojinin gelişmesi sonucunda da senaryo geliştirilmesi, kullanıcı testleri, proje araştırmaları, malzeme seçimi ve mekanik detayların geliştirilmesi, yüzey yaratılması gibi tasarım aktivitelerinde kullanım potansiyeli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Augmented reality (AR) is a technology that enables the integration of computer generated data into real objects and environments. With the rapid advancements in technology, uses of AR have also become widespread. Nowadays, digitally created data including videos, images, sound, 3D models and text can be viewed superimposed on the real objects/environment through devices such as personal computers, tablets, smartphones, head mounted displays, and projection. AR also offers potential uses for industrial designers, especially for design students. Some design stages, during which traditional tools and methods are used by designers, may not fully convey the total experience that a designed product offers, like audiovisual feedback and digital interfaces. AR can help by providing a digital layer in which designers can present information and make their presentation more interactive. Therefore, the present research aims to offer directions for industrial designers to use AR technology in design activities to enrich their workflow. A fieldwork with three progressive studies was conducted i) to create awareness of AR to imagine uses for AR in the design process; ii) to explore the potential of mobile AR apps in a design project in an educational setting; iii) and to offer solutions for the future uses of the technology by industrial designers. The fieldwork is undertaken in an educational setting to evade limitations of professional design setting such as time constrains, budget and marketing. The results show that AR can be utilized mainly in presentation and prototyping stages of design process and with further development in the technology, AR might be useful for several other design activities such as scenario building, user tests, project research, material and mechanical considerations, product surface creation, and so on.