Construction of retina substitute by using tissue engineering approach
Doku mühendisliği yaklaşımını kullanarak yapay retina yapımı
  1. Tez No: 383011
  2. Yazar: AYLİN KÖMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Milyonlarca insan yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve gece körlüğü gibi retina hastalıklarından zarar görmektedir. Bu şartlar altında, retina doku mühendisliği, retina yenilenmesi için geçerli olabilecek bir tedavi yoludur. Bu çalışmanın amacı, biyouyumlu, doğal polimerlerler ve in vitro teknikleri kullanarak biyomimetik bir retina dokusu oluşturmaktır. Bu amaçla retina pigment epitel (RPE) hücre katmanı Bruk membranını taklit eden ve elektroeğirme ile oluşturulmuş ipek fibroin mat'ı üzerinde oluşturulmuştur. Sonuçlar RPE hücrelerinin fibroin mat üzerinde etkin şekilde çoğalarak bir katman oluşturabildiğini göstermiştir. Ayrıca, koroid damar tabakasını taklit etmesi için bir vasküler HUVEC katmanı foto çapraz bağlanabilir metakril hyaluronik asit (HAMA) jelinde bir fraktal ağaç şeklinde oluşturulmuştur. HUVEC'lerin mikrokanallara yapışmasını arttırmak için kanallar metakril kollajen ve jelatin ile işlenmiştir. HUVEC sadece yapışma faktörü ile kaplı fraktal ağaç mikrokanallarına yapışabilmiş ve böylelikle geç kültür periyotlarında tüp oluşumu göstermiştir. Kontaksız şekilde yapılan kokültür çalışması Bruk membranı üzerinde bulunan RPE hücrelerinin HUVEC hücre morfolojisi, çoğalması ve oluşan vasküler şeklin kalınlığını değiştirebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Millions of people are affected by retinal diseases such as age-related macular degeneration (AMD) and retinitis pigmentosa (RP, night blindness). Retinal tissue engineering has potential to become a valid therapeutic approach to regenerate retina. The aim of this study was to construct a biomimetic retinal tissue substitute by using biocompatible and natural polymers and in vitro techniques. For this purpose, a retinal pigment epithelial (RPE) cell monolayer was formed on an electrospun silk fibroin mesh to mimic Bruch's membrane. Results showed that RPE could proliferate and form a cell layer on the fibroin mesh. A HUVEC layer was constructed separately by microfabricating a fractal tree design using photocrosslinkable methacrylated hyaluronic acid (HAMA) hydrogel to mimic the vasculature of choroid. To improve HUVEC adhesion in the design methacrylated collagen and methacrylated gelatin were immobilized in them using photolithography. It was seen that HUVEC could adhere only on the microchannels of the pattern and, form tubular structures at late culture periods. The co-culture studies in non-contact mode due to separation of the two cell types by the fibrous mat demonstrated that RPE cells on Bruch's membrane could change the cell morphology, proliferation and thickness of vascular pattern that was formed by HUVECs in microchannels.