Raki glass packaging designs introduced into the Turkish market after the privatization in 2004: A study on designers' practices in relation to design goals
2004'teki özelleştirme sonrası Türkiye piyasasına çıkan rakı ambalaj tasarımları: Tasarım hedefleri doğrultusunda tasarımcıların uygulamaları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 383016
  2. Yazar: SELMA KADİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Devlet tekelinin kalkmasını takiben 2004'teki özelleştirme sonrasında, Türkiye piyasasında öncesinde sadece dört rakı markası bulunurken, 2014 itibariyle 70'ten fazla rakı markası bulunmaktadır. Marka sayısındaki bu hızlı artış ile, firmalar arasında yoğun bir rekabet ortamı oluşmuştur: Firmalar ürün çeşitliliklerini arttırmaya başlamışlardır ve tasarımcılar ile çalışıp ambalaj tasarımına yatırım yapmışlardır; böylece ambalaj tasarımı rakı piyasasında ürün farklılaşması anlamında daha önemli bir rol kazanmıştır. Bu çalışma tasarımcıların 2004'teki özelleştirme sonrasında piyasaya çıkan rakı cam ambalaj tasarımlarını geliştirme süreçlerindeki uygulamalarını incelemeyi ve hedeflenen tasarım amaçları doğrultusunda tasarım unsurlarının nasıl kullanıldığını belirlemeyi amaçlar. Bu bağlamda, çalışma özelleştirme öncesindeki ve sonrasındaki rakı cam ambalaj tasarımlarını inceler, rakı ambalajlarının tarihsel gelişimini belgeler ve de beş farklı rakı markasının yerel tasarımcılarıyla gerçekleştirilen görüşmelerden edinilen çıkarımları sunar. Yürütülen araştırma ile geçmişte ambalaj tasarımının daha baskın ve önem verilen boyutunun etiket tasarımı olduğu anlaşılırken, özelleştirmenin etkisiyle yapısal tasarımın daha fazla önem kazandığı görülmüştür. Çalışma aynı zamanda tasarımcıların tasarım süreçlerinde ortak olduğu gözlemlenen yöntemlerini ve yapısal tasarım ile grafik tasarım unsurlarının tasarım hedefleri doğrultusunda kullanımını tartışır ve gelecekteki rakı cam ambalaj tasarım süreçlerine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
As of 2014, there are more than 70 rakı brands in the Turkish market which emerged after the privatization following the abolishment of the state monopoly in 2004; only four rakı brands were available beforehand. With the sharp increase in the number of brands, an intense market competition begun among the companies: They started extending their product lines and invested on packaging design by hiring design sources; therefore, packaging design has gained a significant role in product differentiation in the rakı market. This study aims to investigate the designers' practices for developing glass packaging designs for rakı introduced into the Turkish market after the privatization in 2004, and to identify the design elements in relation to the design goals aimed to achieve. In this regard, the study surveys the glass packaging designs for rakı before and after the privatization, documents the development of rakı glass packaging historically, and presents the findings of the field study which covered five interviews conducted with the local designers of five different rakı brands. The conducted research revealed that while label design was observed as more prominent and significant aspect of glass packaging design in the past, with the impact of privatizaton, structural design has gained more importance. The study also discusses shared practices of designers observed in the design process by dividing into phases and the use of structural design and graphic design elements in relation to the design goals, and contributes to the process of further glass packaging design for rakı.