Topolojik indislerle polimetakrilat ve poliakrilatların camsı-geçiş temperatürlerinin hesaplanması
- Tez No: 29391
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı“Grafik Teorisi”nden yararlanılarak, bazı polimer moleküllerinin Camsı-Geçiş Tempera tür ler inin be lirlenmesidir. Polimer molekülleri olarak folimetakrilat ve Poliakrilatlar seçilmiş, moleküllerin Düz Zincirli ve Dallan mış yapıda olmaları göz önünde bulundurularak, 4 ayrı grup üze rinde çalışma yapılmış, incelenen 35 ayrı polimer molekülün CR, Sifirıncı Mertebe (X ) ve Randic (X ) İndisleri hesaplana rak, bulunan indislerle deneysel Camsı-Geçiş Temperatürleri arasında? bir regresyon yapılarak I., II. ve II I. Mertebeden bağıntılar elde edilmiştir. Sonuç olarak en iyi bağıntının her grup için III.Merte beden olduğu saptanmıştır. İncelenen gruplardan, sadece Dallanmış yapıdaki Polime- takrilatlar için İn. T ile indis arasında, diğer üç grup için ise l/T ile indis arasında birer bağıntı elde edilmiştir.Da 1- g lanmış yapıdaki polimer molekülleri için en uygun indisin Ran dic, Düz Zincirli Polimetakrilatlar için Sifirıncı Mertebe, Poliakrilatlar için ise CR-îndisinin olduğu sonucuna varıl mış ve bu indislerin hesaplamalarda kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to determine the glass-transition temperatures of various polymer molecules by means of Graph Theory. Polymethacrylates and Polyacrylates have been chosen as polymer molecules and the investigations have been carried out for 4 different groups according to the whether their structure is branched or not.CR-,Zeroth Order and Raadic Indices for 35 different P.olymer molecules h'ave been calculated and relationships of the first, second and third order between the indices and experimental values have been obtained. As a result? it has been found out that the third order relationships are the best ones for the four groups investi gated. For branched polymethacrylates a relationship between İn T and indice where as for the other three groups relationships between 1/T and indice have been obtained. ît may be concluded that for the two branched groups Randic indice, for straight chain polymethacrylates the Zeroth Order indice and lastly for polyacrylates CR-Indice are the best indices that are suggested to be used in the calculations.