Tezek dumanına maruz bırakılan tavşanlarda n-asetil sisteinin histopatolojik ve oksidan/antioksidan sistem üzerine etkileri
Effects of n-acetyl cystein on histopathological changes and oxidant-antioxidant status in rabbits exposed to biomass fumes
- Tez No: 192531
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETTEZEK DUMANINA MARUZ BIRAKILAN TAVŞANLARDA N-ASETİ STEİ NLSİ Nİ HİSTOPATOLOJİK VE OKSİDAN/ANTİOKSİDANSİSTEM ÜZERİ ETKİNE LERİDr. Levent TETİKGirişve amaç: Tezek ğıkullanı nı çeş akciğ hastalı na yol açtımı n itli er klarış n amacıtezek dumanı maruz bı lan tavşbilinmektedir. Bu çalımanı ; na rakı anlarda N-asetilsisteinin (NAC) histopatolojik ve oksidan/antioksidan sistem üzerine etkileriniaraşrmaktıtı r.Yöntem: Çalı için herbiri beştavşşma andan oluş 4 grup oluşan turuldu. Mays'inmladı yönteme benzer şğıtanı ekilde (80x80x80 cm) cam kafes kullanı . Gruplar: birldıay boyunca günde 1 saat sadece temiz havaya maruz bı lanlar (grup1=kontrol),rakısadece NAC verilenler (grup 2=NAC), sadece tezek dumanı maruz bı lan (grupna rakı3=tezek), hem tezek dumanı maruz bı lı hem de NAC verilenler (grupna rakıp4=tezek+NAC) olarak belirlendi. Bir ayı sonunda tavşn anlar sakrifiye edildi. Akciğerdokularıhistopatolojik olarak incelendi. Kanda protein sülfhidrilleri (SH), karbonil,malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Akciğ dokuların histopatolojik incelemesinde grup 3 (tezek)'de grup 1er nı(kontrol)'e göre respiratuar epitel proliferasyonu (p=0.008), alveolar destrüksiyonderecesi (p=0.006) ve amfizematöz değ iklikler (p=0.007) açından anlamlıiş sı farklıklısaptandıGrup 4 (tezek +NAC)'de Grup 3 (tezek)'e göre intraparenkimal fibrozisde.anlamlıazalma saptandı(p=0.017). Grup 3 (tezek)'de grup 1 (kontrol)'e göre SHdüzeyinde anlamlıazalma olduğ saptandıu (p=0.000).Sonuç: Tavşanlarda tezek dumanımaruziyetinin respiratuar epitel proliferasyonu,ğıayrı oksidan-alveolar destrüksiyon ve amfizematöz değ ikliklere yol açtıiş caantioksidan sistemi olumsuz yönde etkilediğancak NAC kullanı nı histopatolojiki mındeğ iklikler ya da oksidan stres açından belirgin düzeltici etkisi olmadıığbulundu.iş sı
Özet (Çeviri)
SUMMARYEFFECTS OF N-ACETYL CYSTEIN ON HISTOPATHOLOGICALCHANGES AND OXIDANT-ANTIOXIDANT STATUS IN RABBITSEXPOSED TO BİOMASS FUMESDr. Levent TETİKBackground and Objectives: Biomass known to cause many pulmonary disorders.In this study we aimed to show the effects of N-acetyl cystein on histopathologicalchanges and oxidant-antioxidant status in rabbits exposed to biomass fumes.Methods: Four groups each with five rabbits were formed. A glass box (80x80x80cm) similar to the one that Mays defined was used. Group 1 (control) is exposed onlyto dry air, group 2 (NAC) was given NAC, group 3 (biomass) was exposed only tobiomass fumes and group 4 (biomass+NAC) was both exposed to biomass fumes andgiven NAC in a duration of 1 month for 1 hour daily. At the end of 1 month periodrabbits were sacrificied. Lung tissues were examined histopathologically. Proteinsulfhydryls (SH), carbonyl, MDA levels in blood were measured.Results: In the histopathological examination of lung tissues scores, for respiratoryepithelial proliferation (p=0.008), alveolar destraction (p=0.006) and emphysematouschanges (p=0.007) were significantly higher in group 3 ( biomass) than group 1(control). There was a significant difference between group 4 (biomass+NAC) andgroup 3 (biomass) (p=0.017) for intraparenchimal fibrozis. SH levels weresignificantly decreased in group 3 (biomass) than group 1 (control) (p=0.00).Conclusions: Exposure to biomass fumes cause respiratory epithelial proliferationand emphysematous changes and also negatively effects oxidant-antioxidant status.However NAC has no healing effect on histopathological changes and oxidativestress.