Examining effects of a technology-enhanced extracurriculum on special education students with intellectual disability
Teknoloji ile zenginleştirilmiş ders dışı faaliyetlerin zihinsel engelli öğrenciler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 383020
- Danışmanlar: DR. GÖKNUR KAPLAN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı teknolojiyle zenginleştirilmiş ders dışı faaliyetlerin zihinsel engelli çocuklar üzerindeki bilişsel ve fiziksel etkilerinin incelenmesi ve öğretmenlerin özel eğitimde teknoloji kullanımına yönelik algılarının belirlenmesidir. Bu sebeple“Ankara Sait Ulusoy Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi”'nden 58 zihinsel engelli öğrenci toplam üç dönem boyunca Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümüne davet edilmiştir. Planlanan, teknoloji ile zenginleştirilmiş müfredat dışı faaliyetler çerçevesinde, zihinsel engelli öğrenciler çizim tableti üzerinde çizim yapmak, kısa videolar çekmek gibi farklı etkinliklere katılmışlardır. Çalışmada farklı veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmacı, aileler, öğretmenler ve gönüllü öğrencilerle görüşme yapmasının yanı sıra, yapılan etkinlikler boyunca gözlem de yapmıştır Ayrıca, öğretmenlere demografik bir anket uygulanmıştır. Son olarak, engelli çocukların çizimleri, öğretmenleriyle birlikte, bir belge analizine tabi tutulmuştur. Veri analizi sonucunda elde edilen bulgular, teknolojiyle zenginleştirilmiş ders dışı faaliyetlerin, katılımcıların bilişsel ve fiziksel gelişimlerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Öğrencilerin bu tarz etkinliklerden en çok faydayı elde edebilmesi için bu tür etkinliklerin düzenli ve sürekli olması gerekmektedir. Ayrıca, bu tür etkinliklerde kullanılacak materyal ve oyunların, zihinsel engelli öğrencilerin engelleri dikkate alınarak, seviyelerine uygun seçilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak, çalışmaya katılan öğretmenlerin teknoloji kullanımına yönelik algılarının olumlu olduğu gösterilmiştir. Son olarak, öğretmenler teknolojiyle zenginleştirilmiş ders dışı etkinliklerin, müfredatın ana bir parçası olmasından ziyade; özel eğitimi destekleyici amaçlarla kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out how a technology-enhanced extra curriculum affects students with intellectual disability in terms of cognitive and physical development; along with teachers' perceptions. The participants of the study were 58 students with intellectual disability, who were attending“Ankara Sait Ulusoy Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi.”These 58 special education students were invited to Computer Education and Instructional Technology (CEIT) Department in Middle East Technical University (METU) for three semesters. In line with the technology enhanced extra-curriculum, students participated in various activities, such as recording a short video, playing concept games on touch table. Various data collection techniques were utilized in the study. The researcher conducted interviews after study was over and observations throughout the activities. Moreover, a demographic questionnaire was administered to teachers. Finally, a document analysis of the drawings of students with intellectual disability was conducted with teachers. Findings from the data analysis showed that technology-enhanced extracurricular activities affected participants in a positive way in terms cognitive and physical development. However, such activities should be regular and continuous in nature, for students to get the most benefit from them. Moreover, materials and games should be chosen appropriately for students' levels considering their disabilities. In addition to these, it was shown that teachers' perception is positive towards using technology. Finally, teachers explained that technology based extra-curricular activities should be used for supportive purposes in special education not as the core curriculum or instruction.