CFD analysis of missile shroud separation
Füze aerodinamik örtü ayrılmasına yönelik yapılan HAD analizleri
- Tez No: 383024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) kullanılarak jenerik füze üzerinden aerodinamik örtü ayrılması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma iki ana konuya ayrılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında jenerik füzenin aerodinamik katsayıları hesaplanmış, harici yük ayrılması yapılmıştır. Çalışmada kullanılan sayısal yöntemlerin doğrulanması için sırasıyla analiz sonuçları deney verileriyle karşılaştırılmıştır. Üç boyutlu zamandan bağımsız/bağlı Navier-Stokes denklemleri çözülmüş ve üç farklı türbülans modeli (bir denklemli Spalart-Allmaras, iki denklemli Realizable k-ε ve iki denklemli k-ω SST metotları) denenmiştir. Aerodinamik katsayı sonuçları HB jenerik füze analiziyle doğrulanmıştır. Çoklu gövde dinamik analizleri ise Chimera çözüm ağı kullanılarak EGLIN harici yük ayrılması denek taşı ile doğrulanmıştır. Sırasıyla aerodinamik katsayılar ve harici yük konum/açı değişimleri deney verileriyle karşılaştırılmış, bütün değerler için birbiriyle örtüşen sonuçlar elde edilmiştir. Bütün bu doğrulamalar sonucunda tezin ikinci kısmında ise jenerik füze üzerinden aerodinamik örtü ayrılması sırasında, irtifanın, Mach sayısının, hücum açısının, yanal sapma açısının ve uygulanan ayrılma momentinin ayrılmaya etkisi parametrik çalışmayla incelenmiş ve analiz sonuçları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, shroud separation on generic missile is performed by using the Computational Fluid Dynamics (CFD). This study is divided into two main parts. In the first part, aerodynamic coefficients of generic missile are calculated and store separation is performed. Additionally, the numerical analyses results are compared respectively with the experimental results in order to validate of CFD analyses method. Three-dimensional steady/unsteady Navier-Stokes equations are solved and three different turbulence models which are one-equation Spalart-Allmaras, two-equation Realizable k-ε, and two-equation k-ω SST methods are used. Aerodynamic coefficients results are validated with a HB generic missile and multi body dynamic simulation is validated with an EGLIN store separation test case by using Chimera grid method. Aerodynamic coefficients and store position/angle changes results are compared with experimental data respectively and all of them are in good agreement. As a result of all this validation, in the second part, a parametric study for shroud separations on generic missile is carried out in order to investigate altitude, Mach number, angle of attack, side-slip angle and ejection moment effects during the separation, and results of CFD simulation are presented.