Assessment of sound transmission characteristics of traditional timber framed dwellings in Ankara, Turkey
Ankara'daki geleneksel ahşap konutların ses iletim özelliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 383050
  2. Yazar: MELTEM ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Türkiye'deki geleneksel ahşap çatkı konutlarda yaşayanlar tarafından katlar ve odalar arasında ciddi boyutta gürültü sorunlarının olduğu dile getirilmektedir. Bu sebeple, söz konusu yapılarda iç duvar ve döşemelerinin ses iletim/yalıtım özelliklerinin incelenmesi; bu incelemeler esnasında da özgün ve onarım görmüş yapım detaylarının/sistemlerinin dikkate alınması gerekli görülmektedir. Bu tür bir çalışma, geleneksel ahşap yapıların özgün niteliklerini koruyacak nitelikte ve bu yapılarda ortaya çıkan gürültü geçişi problemlerini en aza indirebilecek/ortadan kaldırabilecek nitelikte uygun onarım önerilerinin geliştirilmesinde faydalı olacaktır. Ankara'da onarım geçirmiş ve geçirmemiş üç geleneksel ahşap konutun akustik niteliklerini belirlemek amacıyla saha ölçümleri ve simülasyon analizleri yapılmış; iç duvar ve döşemelerinden darbe gürültüsü ve havada yayılan sesin geçişi incelenmiştir. Geleneksel yapılarda dolgu amaçlı kullanılan özgün kerpiç bloklardan hazırlanan laboratuvar örneklerinin ses yutma ve ses iletim kaybı özellikleri, empedans tüp ile belirlenmiştir. Özgün kerpicin temel fiziksel ve hammadde/bileşim özellikleri, laboratuvar ortamında yapılan malzeme analizleriyle tanımlanmıştır. Onarım geçirmiş ve geçirmemiş iç duvar ve döşeme bileşenlerinin ses yalıtım özellikleri kabul edilebilir eşik değerlerin altında bulunmuştur. Kapı veya pencere gibi açıklıklar, duvar/döşeme/tavan kaplama levhalarının dikme ya da kirişleme gibi ana çatkı elemanlarına arada bir ses kesici/tutucu olmadan doğrudan sabitlenmesi gibi detay sorunları, özgün duvar ve döşeme elemanının ses yalıtım performansını düşüren başlıca nedenlerdir. Döşemelerde tesisat borularının geçtiği yerlerde bulunan veya duvarlardaki kapı ve pencere açıklıkların neden olduğu boşluklar ses yalıtım performansını 12-22 dB aralığında düşürmektedir. Konutlarda gerekli Rw ve Lnw değerlerini sağlayabilmek için boşluklardan oluşabilecek hava/ses sızıntılarının giderilmesi ve açıklıklarda masif dolgulu/yalıtımlı kapı veya yalıtımlı pencere elemanlarının kullanılması gerekmektedir. Konut mekanlarının sergi, toplantı, ofis veya hotel odalarına dönüştürülmesi durumunda, var olan duvar ve döşeme elemanlarının akustik özellikleri ses yutucu dolgu malzemesi ve ses kesici ara elemanların kullanıldığı sökülüp takılabilir duvar/döşeme panellerinin eklenmesi ile geliştirebilmektedir. 50 mm ve 100 mm kalınlığındaki kerpiç dolgunun STC değerleri, sırasıyla 28dB±2 dB ve 35dB±2 dB bulunmuştur. Çalışılabilen tek kerpiç örneğin orta frekans aralığındaki ses yutma katsayısı ve NRC değeri, sırasıyla 0.31 ve 0.23 bulunmuştur. Geliştirilen bazı duvar/döşeme detay önerileri/kurguları, geleneksel ahşap çatkı duvar /döşemelerin havada yayılan ses ve darbe sesi yalıtımlarını arttırmak ve onarımları için yol gösterici olabilmeleri bakımından her bir önerinin sağladığı performans tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sound transmission characteristics of traditional timber dwellings in Turkey have become a serious issue due to the increase in complaints of residents about noise problems in those structures. There is a necessity to examine sound transmission problems in these dwellings with an emphasis on configuration of their timber frame components. Such a study is needed to suggest proper repair solutions to eliminate the existing sound transmission problems while keeping authentic features of those traditional structures. Three traditional timber framed dwellings in Ankara, original one and repaired ones, were examined in terms of impact and airborne sound transmission characteristics of their floor and wall components by in-situ measurements and simulation analyses. Sound absorption and transmission loss characteristics of laboratory mudbrick samples were determined by using the impedance tube. Some supportive laboratory tests were conducted to characterize material properties of the original mudbrick samples collected from traditional houses. The sound insulation performances of timber framed wall and floor components under examination, both repaired and non-repaired ones, were below the acceptable values. The presence of door/window openings, air leakages and poor detailing such as direct fixing of any cladding layers to the structural elements, are the main reasons that reduce the overall sound insulation performance of the original wall and floor components. Presence of voids for the running of pipework or door/ window openings existed in the composition of timber framed wall and floor components was found to reduce their sound insulation performances in the range of 12-22dB. Air/sound leakages through the openings should be sealed properly and the openings need to be replaced with the solid/insulated door or insulated window components in order to provide the required Rw and Lnw values for dwellings. In case that the dwelling units/spaces are used as exhibition, meeting, office or hotel rooms, some acoustical improvements in existing wall and floor components can be provided by demountable attachments with sound insulation infill and sound breaks. The 50mm-thick and 100mm-thick mudbrick samples were determined to have STC values of 28dB±2 dB and 35dB±2 dB, respectively. The sound absorption coefficient at mid frequencies and NRC of one representative mudbrick sample were determined to be 0.31 and 0.23, respectively. The performance of several wall/floor configurations suggested in the study was summarized to be guiding particularly for the improvement of airborne and impact sound insulation of traditional timber frame wall and floor sections and their repairs.