Numerical modelling of contracted sharp crested weirs
Daraltılmış ince kenarlı savakların sayısal modellemesi
- Tez No: 383079
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA, DOÇ. DR. MEHMET ALİ KÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnce kenarlı savaklar ve kapaklar, kanal ve laboratuvarlarda debi ölçümlerinde sıklıkla kullanılan akım ölçüm yapılarıdır. Bu tez çalışmasında; sayısal modelleme tekniği, ince kenarlı savaklar (Problem 1) ve savak ve kapakların kombine sistemi (Problem 2) olmak üzere iki akım ölçüm problemi için kullanıldı. Her iki problemde sayısal simülasyonlar önceki çalışmalardaki deneysel şartlarda gerçekleştirilmiştir. Akıma ait temel denklemler sonlu hacimler yöntemi kullanan Flow-3D yazılımı ile çözülmüştür. Hesaplanan akım debisi deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Her iki problem için de deneysel ve sayısal sonuçların karşılaştırılması, hesaplanan debi değerlerinin deneysel veri ile makul ölçüde uyum sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sharp crested weirs and gates are flow measurement structures which are frequently used for discharge measurements in channels and laboratories. In this thesis, numerical modelling technique was used in the solution of two flow measurement problems, namely contracted sharp crested weirs (Problem 1) and combined weir and gate system (Problem 2). The numerical simulation of flow cases having similar conditions with the experiments from the previous studies is performed for both Problem 1 and 2. The basic flow equations are solved using the finite-volume method of the commercially available software Flow-3D. The computed results for the volumetric flow rate of the flow are compared with the experimental data. The comparisons of the experimental and numerical results for both problems studied show that the computational volumetric flow rate values are found to agree reasonably well with the experimental data.