Optimization of design parameters for tonpilz type transducers
Tonpilz tipi akustik çeviriciler için tasarım parametreleri eniyilemesi
  1. Tez No: 383080
  2. Yazar: MERVE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tonpilz tipi akustik çeviricilerin tasarımı birçok birbirini etkileyen tasarım parametresi içeren kompleks bir süreçtir. Bu nedenle, istekleri karşılayan optimum bir sonuç bulmak zor olmaktadır. Bu sorunu çözebilmek için tasarım parametrelerinin eniyilemesinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Tonpilz tipi akustik çeviriciler için tasarım parametreleri eniyilenmiştir. Çalışmada 3 model kullanılmıştır. Kullanılan modellerin ayrıntıları çalışma içerisinde anlatılmıştır. Çalışma içerisinde yer alan modellerden bir tanesi ilk tasarım parametrelerinin elde edilmesi için kullanılmıştır. Eniyileme diğer iki model kullanılarak yapılmıştır. Eniyileme sonucunda elde edilen tasarım parametreleri ve önceki tasarım parametrelerinin karşılaştırma yapılmıştır. Tasarım gereklerini sağlayan ve çıkış gücünü en çoklayan bir tasarım parametre seti sonlu elemanlar metodu ile eniyileme yapılarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Design of a Tonpilz type transducer is a complex process involving many design parameters which may affect each other. Therefore, an optimum design is a difficult task to reach. The purpose of this study is to optimize design parameters of Tonpilz type transducers. The study involves three different transducer modeling techniques. Each of these models is explained and benchmarked with the help of published experimental data. The simplest model is exploited to produce initial data for unknown design parameters. Optimization of design parameters are performed with the other two models. Results regarding to the design parameters before and after optimization process are compared. A design parameter set which satisfies the design requirements with maximum output power is obtained by the Finite Element Method.