Active vibration control of complex structures in modal space
Modal uzayda karmaşık yapıların aktif titreşim kontrolü
  1. Tez No: 383090
  2. Yazar: KEMAL MERSİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU, DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek performans elde etmek için havacılık ve uzay yapıları hafif olarak tasarlanmaktadır. Ağırlığın azaltılması yapıyı daha esnek hale getirmekte ve düşük frekanstaki modlar kolaylıkla tahrik edilebilmektedirler. Ayrıca bu modlardaki sönümleme oranı düşüktür ve titreşimler hemen kaybolmamaktadır. Pasif sistemler titreşimin sönümlenmesinde etkili olsalarda, ağır olabilirler ve değişen çevre şartlarına çoğu zaman uyum sağlayamazlar. Hafif ve çevre şartlarına uyum sağlayabilen titreşim azaltma sistemi için aktif titreşim kontrolü gereklidir. Kontrol sisteminin karmaşıklığını azaltması sebebiyle büyük ve esnek havacılık ve uzay yapılarında Modal Uzay Kontrolü kullanılmaktadır. Bu çalışmada her noktanın altı serbestlik derecesi ile modellendiği üç boyutlu yapılar için modal uzay kontrolünün genel formülasyon önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aerospace structures are designed to be light-weight to obtain high performance. Reduction in weight makes the structure flexible and lower frequency modes can be easily excited. Moreover those modes have low damping and vibrations do not attenuate immediately. Passive systems are effective to control the vibrations but they can be heavy and most of the time they do not respond to changing environment conditions. An active system is necessary for low-weight adaptive vibration reduction system. Modal Space Control is used for large flexible aerospace structures due to the advantage of reducing the complexity of control system. In this study a generalized formulation of modal space control is proposed for three dimensions where each node is modeled with six degrees of freedom.