Using Monte Carlo simulation and multi-agent systems to estimate financial feasibility of hepp projects tendered on a bot basis: A case study from Turkey
Monte Carlo benzetimi ve çok aracılı sistem kullanılarak yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen hidroelektrik santral projelerinin finansal fizibilite analizi: Türkiye'den bir vaka çalışması
- Tez No: 383091
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hızla gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin enerji ihtiyacı her yıl artmakta ve dolayısıyla yeni yatırımlara gereksinim duyulmaktadır. Devletin, hidroelektrik santrallerinde üretilen elektriğe alım garantisi vermesiyle birlikte, hidroelektrik santraller yatırımcılar için uygun bir yatırım seçeneği haline gelmiştir. Fakat bu santraller için fizibilite çalışmaları yapılırken, çevresel koşullardan ve projeden kaynaklanan risk faktörlerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu tezin amacı hidroelektrik santral projelerinin finansal fizibilitesini, risk faktörlerini de göz önünde bulundurarak hesaplayabilmek için bir yöntem geliştirmektir. Çalışmanın ilk kısmında hidroelektrik santralleri için risk faktörlerinin listesi hazırlanmış ve risk analizi Monte Carlo benzetimi kullanılarak yapılmıştır. Monte Carlo benzetiminde kullanılan enerji fiyatı, broker ile enerji üreticisi arasında geçen“pazarlık”sonucunda belirlenmektedir. Dolayısıyla enerji fiyatlarını daha gerçekçi olarak belirleyebilmek için broker ile enerji üreticisi arasında geçen pazarlık, Çok Aracılı Sistem (ÇAS) kullanılarak modellenmiş ve bu model Monte Carlo benzetimi ile birleştirilmiştir. Buradan hareketle, bu tez kapsamında HES projelerinin finansal fizibilitesini, risk faktörlerini de hesaba katarak belirleyen ve fizibilitenin içindeki enerji fiyatlarının pazarlık aşamasını birleştiren bir yöntem geliştirilmiş ve gerçek bir proje üzerinde denenmiştir. Deterministik, Monte Carlo benzetimi ve ÇAS entegre edilmiş Monte Carlo benzetimi sonuçlarını karşılaştırmak için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Uzmanlar ÇAS entegre edilmiş Monte Carlo benzetiminin diğer iki yönteme göre daha gerçekçi sonuçlar verdiği görüşünü benimsemişlerdir. Sonuç olarak elde edilen gerçek proje sonuçları genellenemese de, bu tezde önerilen yöntemin Yap-İşlet-Devret sistemi ile ihale edilen HES projelerinin finansal fizibilitesinde, riskleri ve pazarlık aşamasını kapsayan bir yöntem olarak kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a fast growing country, Turkey's energy demand has been increasing every year and new investments are needed in the renewable energy sector. Turkish government uses the Build-Operate-Transfer (BOT) model to realize urgent investments in the hydroelectric energy sector. Given the government's purchase guarantee of the generated electricity, hydroelectric power plant (HEPP) projects can be feasible options for investors. However, during the feasibility studies, risk factors stemming from the macro environment as well as project level risks should be considered. The objective of this thesis is to develop a methodology that can be used to predict the profitability of HEPP considering the risk factors. During the initial parts of this study, a checklist of risk factors has been prepared and Monte Carlo Simulation was proposed for risk analysis. However, another factor which is the“negotiation”between the broker and energy producer is important while estimating the energy price levels to be used during Monte Carlo Simulation. A Multi-Agent System (MAS) is proposed to be used in combination with the Monte Carlo Simulation for better estimation of energy prices and thus, profitability of an investment. Hence, in this thesis, a methodology to combine the risk assessment and negotiation process while determining the financial feasibility of HEPP projects is proposed. The methodology is tested on a real project. Expert judgement is used to compare the results of deterministic analysis, Monte Carlo Simulation and MAS integrated with Monte Carlo Simulation. Experts believe that MAS-enabled Monte Carlo Simulation gives more reliable results than the other two techniques. As a final remark, the results of the case study cannot be generalized, however the methodology offered in this thesis may be used for HEPP projects tendered on a BOT basis to predict financial feasibility considering risks and dynamics of the negotiation process.