Design of new die holder system for reducing die exchange time on 1000 ton hot forging press
1000 ton sıcak dövme presinde kalıp değiştirme süresini azaltmak üzere yeni bir kalıp tutucu sistemi geliştirilmesi için tasarım
- Tez No: 383089
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dövme sanayiinde en büyük zorluklardan birisi, üretim dışı kayıp zamana yol açan kalıp sistemi değiştirme süresinin kısaltılmasıdır. Üretim dışı kayıp zamanın uzun olması verimliliği düĢürmekte ve dövme firmalarının karlılığını etkilemektedir. Bu tez çalışmasında ilk olarak bir dövme firmasındaki 1000 tonluk dövme presi üzerindeki kalıp sistemi değiştirme eylemleri gözlemlenmiĢ ve analiz edilmiştir. Bu gözlemlerin yardımı ile kalıp sistemi değiştirme süresinin temelden azaltılması için kaset tutuculu yeni kalıp tutuculara ve yeni kasetlere ihtiyaç olduğu görülmüştür. Yeni kalıp tutucuların değişik tasarım alternatifleri üzerinde çalışılmıĢtır. Yeni bir set kalıp tutucu yeni kaset tutucularla birlikte tasarlanmış ve üretilmiştir. Gözlemler sırasında tespit edilen tüm kalıp sistemi değiĢtirme ile ilgili etmenler ve kök neden analizleri, yeni kalıp tutucu sistemi tasarımında dikkate alınmıĢtır. Yeni sistemin kullanımı sırasındaki ortalama kalıp sistemi değişitirme sürelerini belirlemek üzere birçok hareket-zaman analizi çalıĢması yapılmıştır. Ortalama kalıp sistemi değiştirme süreleri bir dövme firmasındaki mevcut kalıp tutucular ve yeni kalıp tutucular için karşılaştırılmış ve kalıp sistemi değiştirme sürelerinde kayda değer bir azalma sağlanmıĢtır. Yeni kalıp tutucusu tasarımı ile kalıp-kaset çiftlerinin kalıp tutuculara bağlanması ve hizalanması sırasında harcanan zaman önemli bir şekilde düşürülmüştür. Hareket-zaman analizi, kalıp sistemi değiĢtirme eylemlerinden kalıpların ısıtılması ve dövme presinin temizlenmesi aĢamaları dışında olan ve pres üzerinde uygulanan eylemlere odaklanmıştır. Bu şekilde düşünüldüğünde, kalıp sistemi değiştirme sürelerinde ortalama olarak 2 kalıplı sistemlerde %84, 3 kalıplı sistemlerde %62 oranında bir azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the forging industry, one of the main challenges is the reduction of setup change time which is non-productive time on the forging press. Long non-productive time reduces efficiency and affects profitability of the forging companies. In this thesis study, firstly setup change activities on the 1000 ton forging press of a forging company are observed and analyzed. With the help of these observations, it is seen that the new die holders with cassette holders and the new cassettes are required to reduce the setup change time radically. Different design versions of the new die holders have been studied. A new pair of die holders is designed and manufactured along with the new cassette holders and the new cassettes which hold the forging dies. The factors related to internal setup change operations, which are identified during the time and motion studies and root cause analysis, have been considered during design of the new die holder system. Several motion and time studies have been conducted to determine the average setup times for usage of new system. The average setup times for the new die holders and the previous die holders used in the particular forging company are compared and considerable reduction in setup time has been achieved. The time spent in mounting and aligning the die-cassette pairs on the die holders is significantly reduced during setup change by the help of the new die holder design. The motion and time study is concentrated on the internal setup change activities other than heating of the dies and cleaning of the forging press. By considering this way, 84% of reduction for the internal setup change time for the die holders with 2 die-sets and 62% of reduction for the internal setup change time for the die holders with 3 die-sets have been achieved on average.