Uncertainty based analysis of seepage through earth-fill dams
Toprak dolgu barajların gövdesindeki sızmanın belirsizlik esaslı analizi
- Tez No: 383092
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Su Kaynakları Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dolgu barajların gövdesindeki kararlı ve kararsız sızma, hidrolik iletkenlik ve doygun olmayan akım modellemesinde kullanılan van Genuchten parametreleri α ve n'nin belirsizliği göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. Bu parametrelerin rasgele değişkenlerini üreten bir rasgele sayı üreticisi algoritma oluşturulmuştur. Algoritma, sonlu elemanlar programı olan ve sızma ve yer altı suyu problemlerinin analizinde kullanılan SEEP/W ile birleştirilmiştir. Stokastik sızma analizleri için Monte Carlo benzeşimi tekniği kullanılmıştır. Rasgele parametrelerin değişkenliğinin sızma üzerine olan etkileri duyarlılık analizleri ile incelenmiştir. Hidrolik iletkenlik değişkenliği etkisinin önemli olduğu bulunurken α ve n'nin değişkenlik etkilerinin ihmal edilebilir ya da çok küçük oldukları gösterilmiştir. Bunlar göz önünde bulundurularak, farklı dolgu baraj tipleri ve sınır koşulları için, sızmanın istatistiksel ve olasılıksal özellikleri belirlenmiştir. Sızmanın belirsizlik derecesi ve istatistiksel rasgeleliği değerlendirilmiştir. Genel olarak dolgu barajlardaki sızmanın genelleştirilmiş ekstrem değer ya da üç parametreli log-normal dağılım ile tanımlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The steady-state and transient seepage through embankment dams are investigated considering the uncertainty of hydraulic conductivity and van Genuchten fitting parameters, α and n used for unsaturated flow modeling. A random number generation algorithm producing random values for these parameters is coupled with a finite element software, SEEP/W to analyze seepage through earth-fill dams. Monte Carlo simulation is adopted for stochastic seepage analyses. The variability effects of the random parameters on seepage are investigated conducting sensitivity analyses. The variation effects of hydraulic conductivity are found to be significant, whereas those of fitting parameters are shown to be negligible or minor. Considering these, the statistical and probabilistic properties of the seepage are assessed for different embankment dam types and boundary conditions. The degree of uncertainty and statistical randomness of the seepage are evaluated. In general, it is found that the seepage through embankment dams can be characterized by generalized extreme value or three-parameter log-normal distributions.