Effects of CO2 saturation on the recovery of the heavy oil using steam injection EOR technique
CO2 doymuşluğunun buhar basımı EOR tekniği ile ağır petrol kurtarımına etkileri
- Tez No: 383100
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÇAĞLAR SINAYUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geliştirilmiş petrol kurtarımı (EOR), harici enerji kaynakları ve malzemeler kullanarak, geleneksel yöntemler ile üretilemeyen petrolün üretimini sağlayan tüm yöntemleri içerir. Geliştirilmiş petrol kurtarımı şu şekilde sınıflandırılabilir: ısıl yöntemler (yerinde yanma, dönüşsel buhar basımı, buhar basımı), kimyasal yöntemler (alkalin, polimer, köpük, veya yüzey aktif madde/polimer basımı), ve karışır yöntemler (CO2, azot, hidrokarbon, vey abaca gazı basımı). Buhar basımı, petrolün üretim kuyularına ötelenmesi için sürekli olarak buhar basımını içerir. Normal uygulamaya gore önce dönüşsel buhar basımı ile başlanır ve buhar basımı ile devam edilir. Buhar basımının mekanizması, petrolü ısıtarak akmazlığını düşürmek ve basınç sağlayarak petrolü üretim kuyularına doğru ötelemektir. Bu çalışmada karbondioksit varlığının, buhar basımı ile ağır petrol kurtarımı üzerine etkilerini analiz etmek amaçlanmıştır. Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan Batı- Raman sahası özelliklerine benzer özellikler (gözeneklilik, geçirgenlik, API gravitesi) kullanılarak yapay bir model oluşturulmuştur. Varsayımsal bir jeolojik model kullanıldığı için bu çalışma ile gerçek saha verileri karşılaştırılmamalıdır. Bu nedenle tarihsel çakıştırma yapılamaz. Bu çalışma su basımı ve buhar basımı uygulamalarının bu varsayımsal saha için hem üretim hem de basınç katkısı açısından en uygun geliştirilmiş kurtarım yöntemleri olduğunu göstermiştir. Bunun yanısıra, modelin tutarlı olduğunu kontrol etmek için kütle korunumu incelenmiş ve kütle korunumu ve simülasyon modeli sonuçlarının yakın basınç yönelimine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Enhanced Oil Recovery processes include all methods that use external sources of energy and/or materials to recover oil that cannot be produced economically by conventional means. EOR processes can be classified as: thermal methods (in-situ combustion, cyclic steam injection, steam flooding), chemical methods (alkaline, polymer, foam, or surfactant/polymer injection), and miscible methods (CO2, nitrogen, hydrocarbon, or flue gas injection). Steam flooding involves continuous injection of steam to displace oil towards producing wells. Normal practice is to start with cyclic steam injection and to continue with steam flooding. The mechanisms of steam injection are heating oil thus reducing its viscosity and supplying pressure to drive the oil towards producing wells. In this study, to analyze the effects of CO2 saturation on the heavy oil recovery by steam injection is aimed. A synthetic model is built in Schlumberger's software Petrel, by using basic properties (porosity, permeability, API gravity) of hypothetical field. Production scenarios are taken to be different for better comparison of recoveries. Sensitivity runs are conducted in Eclipse software. This study should not be compared with real field data since a hypothetical geological model is used. Therefore, no history match can be done in this case. By the end of the study, water injection implementation and steam flooding are found to be the most appropriate oil recovery techniques for this particular, hypothetical field in terms of both production and pressure support. Therefore, scenario 1 and scenario 6 are the best methods to be applied. By the end of time schedule average reservoir pressure for scenarios 1 and 6 are 650 psi and 464 psi respectively with 283 and 234 stb/d of production. Furthermore, for being more thorough, material balance was also conducted in IPM tool, called MBal for checking the consistency of the model. Thus, close pressure trend was obtained from material balance compared to simulation model.