Discrete fracture network modeling and gel injection simulation in fractured carbonates
Çatlaklı karbonatlarda ayrık çatlak ağı modeli ve jel enjeksiyonu simülasyonu
  1. Tez No: 383099
  2. Yazar: ASHKAN SOLTANIEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çatlaklı rezervuarları verimli şekilde modelleyebilmek için Ayrık Çatlak Ağı (AÇA) son zamanlarda geliştirilmiştir. Bu model çatlakların geometrisini, iletkenliğini ve bağlantılığını göz önünde bulundurarak çatlak ağı oluşturmaktadır. Bu metot aracığıyla, birbirine bağlı çatlaklı kaya sistemindeki sıvı akışını görebilmekteyiz. Karbonat rezervuarlar genellikle çatlaklı oldukları için, hidrokarbon üretimi çoğu zaman aşırı su üretimiyle sınırlanmaktadır. Polimer jel basma, aşırı su üretim bölgelerinde çatlak yolunu kapatma metodu olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada çok çatlaklı ağır petrol sahasında, AÇA metodu uygulanarak çatlak ağı modellemesi ardından belirmiş olan çatlak özelliklerini kullanarak polimer jel basma simülasyonu çift yönlü-boşluklu benzetim uygulamasıyla yapılmaktadır. AÇA metodu, modeli oluştururken onu elde edilmiş olan bazı çatlak parametreleri ile sınırlamaktadır. Geriye kalan parametreler ise bilinen parametrelere korele edilerek tahmin edilmektedir. Ardından benzetim test verilerini, sahadan alınan gerçek kuyu testi verileri ile doğrulanmaktadır. Tek kuyulu/çift boşluklu CMG STARS numerik modeli ile elde edilmiş çatlak özelliklerini kullanarak polimer jel uygulaması modeli oluşturulmaktadır. Simülasyondan alınmış sonuçlardan ve gerçek sahadan alınmış veriler arasında kabuledebilir bir uyum görülmektedir. Sonuç olarak senaryo çalışmaları polimer jel basma parametrelerini tanımlama ve optimize etmek için yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Discrete Fracture Network (DFN) model is a recently developed, efficient approach to model fractured reservoirs. This model directly takes into account the geometry as well as conductivity and connectivity of fractures forming a network. It is a special tool that considers fluid flow and transport processes in fractured rock masses through a system of connected fractures. Because of fractured nature of carbonate reservoirs, hydrocarbon production is usually restricted by excess water production. Polymer gel injection can be considered as a method to shutoff fracture conduits in water bearing zones. In this study, a highly fractured heavy oil reservoir going through polymer injection is modeled using DFN approach where it is used as a tool for upscaling fracture properties to the dual-porosity fluid flow simulator. DFN model is created by conditioning the model set to some available fracture parameters. The rest of the parameters are estimated by stochastic correlations to existing fracture parameters. The model is then validated by conditioning it to well test data obtained from a heavily fractured fıeld located in South East Turkey. A CMG STARS single well/dual-porosity numerical model whose fracture properties are populated by the DFN model results is used to model polymer injection. It is observed that the matches obtained with DFN populated dual porosity model is acceptable. Finally, scenarios studies were conducted to identify and optimize polymer gel injection parameters.