Design and development of a cylinder expansion test setup for determination of equation of state parameters of various explosives
Çeşitli patlayıcıların hal denklem parametrelerinin bulunması için kullanılacak bir silindir genleşme test düzeneğinin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 383101
  2. Yazar: EMİR TOPKARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Patlayıcılar, çeşitli askeri ya da sivil amaçlı çalışmalarda kullanılan enerjik malzemelerdir. Patlayıcı içeren sistemlerin davranışını öngörmek amacıyla bazı bilgisayar programları kullanılmaktadır. Çeşitli patlayıcıların, benzetim yazılımlarında modellenmesi aşamasında Jones-Wilkins-Lee hal denklemi sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak JWL hal denkleminde kullanılan parametreler bazı patlayıcı çeşitleri için açık kaynaklarda mevcut değildir. Bu parametrelerin bulunması için silindir genleşme testi adlı yöntem kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, bir silindir genleşme test düzeneği tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Tasarlanan düzenek kullanılarak dört farklı patlayıcı için silindir genleşme testleri gerçekleştirilmiş ve testlerden elde edilen veriler kullanılarak bu patlayıcı kompozisyonları için JWL hal denklem parametreleri elde edilmiştir. Her patlayıcı için ikişer test gerçekleştirilmiştir. Testlerde kullanılan patlayıcılardan ikisi, literatürde hal denklem parametreleri bulunan konvansiyonel patlayıcı kompozisyonlarından seçilmiştir. Bu patlayıcılar için, elde edilen JWL hal denklemi parametreleri kullanılarak basınç - özgül hacim oranı eğrileri elde edilmiştir. Testler vasıtasıyla elde edilen eğriler, literatür verisine dayanan eğriler ile karşılaştırılmış ve sonuçların yeterince yakın olduğu değerlendirilmiştir. Testlerde kullanılan diğer iki patlayıcı, literatürde JWL denklemi verisi bulunmayan yeni geliştirilmiş bir patlayıcılardır. Bu patlayıcı kompozisyonları için de JWL hal denklemi parametreleri başarılı bir şekilde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Explosives are energetic materials which are used for various military or civilian purposes. Several computer programs are used for predicting the behaviour of systems containing explosives. During modeling of various explosives in simulation software, Jones-Wilkins-Lee equation of state is widely used. However, the parameters used in JWL equation of state are not available for some of the explosives in open sources. A method called cylinder expansion test is used in order to determine these parameters. In this thesis study, a cylinder expansion test setup was designed and developed. Cylinder expansion tests were performed for four different types of explosives employing the designed setup and JWL equation of state parameters were obtained for these explosive compositions using the data gathered from the tests. Two tests were performed for each explosive. Two of the explosives selected were conventional explosive compositions with equation of state parameters available in the literature. Pressure versus specific volume ratio curves for these explosives were obtained using the JWL equations determined via the tests. The curves obtained via the tests results were compared with the curves based on the literature data and it was concluded that the results were close enough. The other two explosives used in the tests were newly developed compositions with no JWL equation data available in the literature. JWL equation of state parameters for these explosives were also obtained successfully.