Sağlıker Sendromlu hastalarda sosyal anksiyete bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of social anxiety disorder in patients with Sagliker Syndrome
  1. Tez No: 383114
  2. Yazar: PIRIL SAĞLIKER ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKATLI KÜRŞAT ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH), başta diyabet ve hipertansiyon olmak üzere etiyolojisinde birçok faktörün rol oynadığı, çeşitli morbidite ve mortalitelere sebep olabilecek önemli kronik bir hastalıktır. Vakalar uygun tedavi edilmez ise, Sekonder Hiperparatiroidi (SHPT) gelişebilir. Son 15 yılda yapılan araştırmalar sonucu KBH ve SHPT olan hastaların bir kısmında boy kısalığı, kafa kemik deformiteleri ve bunlara ek olarak değişen, adeta çirkinleşen bir yüz görünümü oluştuğu tespit edilmiş ve bu durum Sağlıker Sendromu (SS) olarak adlandırılmıştır. SS hastalarında, pek çok kronik hastalıkta olduğu gibi birtakım psikolojik problemler olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada SS'u olan hastalarda ortaya çıkan bedensel değişikliklerin, hastaların ruhsal durumu üzerine etkilerini ve sosyal anksiyete bozukluğunun düzeyini ve bu hastaların ruhsal durumu üzerine etkili olabilecek faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma özel bir hasta grubu ile icra edildiği için Aile Hekimliği, Psikiyatri ve Nefroloji akademisyen grubu olarak hasta ev ziyaretleri ve poliklinik değerlendirmesi şeklinde gerçekleştirildi. 13 SS hastası evlerinde, 39 KBH hastası poliklinikte ve 39 sağlıklı birey poliklinikte değerlendirildi. Çalışmaya alınan bireylerin yaş, psikiyatrik özgeçmiş ve soygeçmişleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tüm katılımcılarla yüz yüze görüşülerek Beck Depresyon, Beck Anksiyete ve Liebowitz Sosyal Kaygı ölçekleri uygulandı. Ölçek sonuçları gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan bireylerin % 80,2 si erkek, % 19,8 i kadındı. Yaş, psikiyatrik özgeçmiş ve soygeçmişleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. SS ve KBH gruplarında öğrenim durumu kontrol grubuna göre daha düşük, özkıyım düşüncesi kontrol grubuna göre yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Social Anxiety Disorder In Patients With Saglıker Syndrome Objective: Chronic Renal Disease (CRD) is caused by particularly diabetes (DM) and hypertension (HT). It can lead to a variety of problems regarding to morbidity and mortality. If not treated properly Seconder Hyperparathyroidism (SHPT) is going to be inevitable. This condition is a long duration that effects especially the bones of the body. Recent studies have shown that some patients with both CRD and SHPT have a spesific physical presentation with short stature, and severe face and cranial bone deformities, which was named ' The Sagliker Syndrome' (SS) . It is found that patients with SS have some psychological problems as other chronic patients. And also it is known that problems with face and body appearance affect the psychology of the patients negatively. In our study, we planned to assess the social anxiety levels of SS patients for self esteem and the position in the general population. Material and Method: In our study % 80.2 of patients were male, % 19.8 were female. There was no statistical difference regarding to age between groups. The study was completed by physicians of Family Medicine, Psychiatry and Nephrology departments, by home and outpatient clinical visits. 13 SS patients were visited at their homes. 39 CRD patients and 39 healthy cases in the control group were seen at the outpatient clinics. Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Liebowitz scales were used to evaluate the patients. Results: The educational status of SS patients were significantly lower and thoughts of suicide were stronger.