Strok hastalarında unilateral vizüel ihmalin (neglect) mobilite düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of unilateral visual neglect (UVN) on mobility status and quality of life in stroke patients
- Tez No: 163566
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETSTROK HASTALARINDA UNILATERAL VÎZÜEL İHMALİN (NEGLECT) MOBİLİTE DÜZEYİ VE YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ Fzt. Özge ALTIN Giriş-Amaç: Unilateral vizüel ihmal (UVÎ), strok hastalarında lezyonun kontralateraline uygulanan anlamlı bir vizüel uyarana cevap verememe, bu bölgeye oryante olamama olarak kendini gösterir. Bu çalışma, strok hastalarında UVÎ'in mobilite düzeyine ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek, UVİ'i olmayan hastalar ile karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, DEÜTF Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Serebrovasküler Olay Polikliniği'nde, yaş ortalamaları 60.5 ± 10.6 (32-79) yıl olan toplam 34 iskemik strok hastası dahil edildi. Hastaların %55.9'u (n=19) UVÎ grubunu, %44.1'i (n=15) kontrol grubunu oluşturdu. Hastalarm mobilite düzeyleri Barthel İndeksi (BÎ) ve Rivermead Mobilite İndeksi (RMÎ) ile yaşam kaliteleri SF-36 ile değerlendirildi. Bulgular: UVÎ'li hastalarm, BÎ ve RMÎ skorlarının UVİ'i olmayanlara göre daha düşük olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (pO.01). SF-36'nm fiziksel fonksiyon (FF), genel sağlık (GS), vitalite (V) ve emosyonel rol (ER) parametrelerinin UVÎ grubunda olumsuz yönde etkilendiği, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF UNILATERAL VISUAL NEGLECT (UVN) ON MOBILITY STATUS AND QUALITY OF LIFE IN STROKE PATIENTS FT. Özge ALTIN Background-Purpose: UVN in stroke patients refers not to respond or orient to a stimuli appearing on the side contralateral to the lesion. This study is aimed to determine the effect of the UVN on mobility status and quality of life in stroke patients and to compare the UVN stroke patients with non-UVN stroke patients. Materials- Methods: The study was carried out at the Cerebrovascular Accident Outpatient Clinic of Neurology Department of Dokuz Eylül University. 34 ischemic stroke patients were included in this study and their mean age were 60.5 ± 10.6 (32-79) years. 55.9% (n=19) of this patients were diagnosed with UVN; whereas 44.1% (n=15) were non- UVN. Activities of Daily Livings (ADLs) were assessed with the Barthel Index (BI), mobility status were evaluated using the Rivermead Mobility Index (RMI) and Short Form-36 (SF-36) was used to evaluate the Quality of Life (QOL). Results: It was determinated that the BI and RMI scores in UVN patients were lower than the non-UVN patients (p0.05) in UVN group.