Düzce'de yaşayan yetişkin bireylerin popüler diyetleri öğrendikleri kaynaklar,popüler diyetler hakkındaki bilgileri ve yanlış uygulamaları
  1. Tez No: 383127
  2. Yazar: TUĞÇE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma Ekim 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında Düzce Özel Hayri Sivrikaya Hastanesinde çalışan personel arasından rastgele seçilen 17-66 yaşları arasında olan 118'i (%77.6) kadın, 34'ü (%22.4) erkek olmak üzere toplam 152 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan kişilerin ortalama yaşı 32.25±10.44'dür. Bireylere, demografik özellikleri, genel sağlık bilgileri, temel beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümlere ilişkin bilgileri (boy uzunluğu (cm), vücut ağırlığı (kg) ve popüler diyetleri öğrendikleri kaynaklar, popüler diyetler hakkındaki bilgileri ve yanlış uygulamalarını sorgulayan 34 soruluk anket formu uygulanmıştır. Bireylerin beslenme alışkanlıklarını ve beslenme durumunu saptamak amacıyla, 95 besin çeşidini içeren besin tüketim sıklık formu uygulanmıştır Düşük kalorili diyetlerle kilo vermenin sağlıklı olduğunu düşünen %26.3 kadın; %29.4 erkek bulunmaktadır. Kadınların %37.3'ü, erkeklerin ise %41.2'si ekmek tüketmemenin doğru olduğunu düşünmektedir. Kadınların %27.1'i, erkeklerin %35.3'ü popüler diyetlerin sağlıklı zayıflamada güvenilir olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 152 random individual between the ages of 17 and 66, comprising of 118 female (77.6%) and 34 (22.4%) male individuals working in Duzce Private Hayri Sivrikaya Hospital between October 2013 and February 2014. Individuals were asked to fill a 34-question survey form that their demographic characteristics, general health, basic nutritional habits, knowledge on anthropometric measurements (height (cm), weight (kg), body-mass index (kg/m2)), the sources they learn popular diets from, their knowledge on popular diets and improper implementations. Food consumption frequency form covering 95 food types were applied to determine nutritional habits and the nutrition status of the individuals. Average age of participants was 32.25±10.44. Twenty six point three percent of female participants thought it was healthy to lose weight through low-calorie diets, while this figure was 29.4% for the male participants. Furthermore, 37.3% of the female participants thought the bread consumption to be healthy, while this figure was 41.2% for the male participants.