Baker kisti tanı ve tedavisinde ultrason görüntülerinin hastayla paylaşılmasının tedavi yanıtına katkısı
The effect of US-feedback (Sonofeedback) in the treatment outcome during diagnosis and aspiration of Baker's cyst
- Tez No: 383136
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ultrasonografi (US) kas iskelet sisteminin birçok tanısal ve girişimsel işleminde sıkça kullanılmaktadır. Girişimsel ultrasonun hedefe ulaşmada katkısı tartışılmazdır. Bu çalışmanın amacı girişimsel işlemlerde US kullanımının görsel“feedback”(geribildirim) olarak tedavi yanıtına etkisinin olup olmayacağını (sonofeedback) ve US görüntülerinin hastayla paylaşılmasının tedavi başarısına katkısını araştırmaktır. Çalışmada hastalar tarafından kolay anlaşılabilir olacağı düşünülerek Baker kisti (BK) hastalık ve işlem modeli olarak kullanılmıştır. US ile tanısı doğrulanmış semptomatik Baker kisti olan toplam 52 erişkin hasta çalışmaya alınmış, hastalar iki gruba (Grup 1: US ekranına bakmayan 26 hasta ve Grup 2: US ekranına bakan 26 hasta olmak üzere) randomize edilmiştir. BK'nin şişlik, ağrı ve eklem hareket açıklığı kısıtlılığı gibi semptomları Rauschning-Lindgren Sınıflandırması (RLC) ile 0-3 arasında değerlendirildi. Bütün analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05), Grup 2'de WOMAC'ın bütün alt ve total değerleri daha düşük bulunmakla birlikte sadece WOMAC ağrı skorları arasında anlamlı fark gözlenmedi. Son kontrolde ise hastaların ağrı skorları ve WOMAC ağrı, fonksiyonellik değerleri Grup 2'de anlamlı olarak daha düşük bulundu (p0.05). Her iki grupta BK'den aspire edilen sıvı miktarı 1. ve 2. aspirasyonlarda benzerdi.
Özet (Çeviri)
Ultrasound (US) is widely used during musculoskeletal diagnostic and interventional procedures. It is doubtless that interventional US helps to reach the target precisely. The aim of this study was to explore whether the treatment outcome would be affected if the patients simultaneously follow the US screen. In this regard, we used the clinical scenario of Baker's cyst (BC) as a simple and comprehensive model. Totally, 52 adult patients who had symptomatic BC were recruited and the diagnosis was confirmed by using US. Then the patients were randomized into two groups: Group 1: not following the US screen; Group 2: following the US screen during the procedure. Symptoms of BC like swelling, pain and range of motion were assessed by using Rauschning-Lindgren Classification (RLC) from 0 to 3. Statistical significance was set at p < 0.05. Both groups had similar initial Visual Analog Scale (VAS), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), RLC scores and US measurements of BC. All the interventions were performed under US guidance. First BCs were aspirated. One week later, BCs were re-aspirated and corticosteroid (1ml betamethasone) was injected directly into the cyst. After the first aspiration, patients in Group 2 had significantly lower VAS scores (p0.05). In the first week control, Group 2 had lower VAS scores than Group 1 but this was not statistically significant. Group 2 had statistically lower WOMAC total scores, stiffness and function subscores except for pain scores. In the last control, Group 2 had significantly lower VAS scores and WOMAC scores except for stiffness.