Pankreatikoduedonektomi yapılan hastalarda intraoperatif sıvı tedavisinin postoperatif elektrolit seviyeleri üzerine etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
The effects of intraoperative fluid therapy on postoperative electrolyte levels patients undergoing pancreaticoduedonectomy: A retrospective review
  1. Tez No: 383148
  2. Yazar: ERKAN ERKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜLSÜN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; pankreatikoduedonektomi yapılan hastalara intraoperatif dönemde uygulanan sıvı tedavisinin postoperatif elektrolit ve böbrek fonksiyon testleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Etik kurul onayı alındıktan sonra; 01 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasında pankreatikoduedonektomi yapılmış 120 hastanın dosyası incelendi. İntraoperatif dönemde hastalara verilen mayi çeşidi ve miktarı, sıvı tedavisinin postoperatif Na, Cl, K, BUN ve kreatinin değerleri üzerine olan etkileri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of intraoperative fluid administration on postoperative electrolyte levels and renal function tests in patients undergoing pancreaticoduedonectomy. Following ethical commitee approval; files of 120 patients who had undergone pancreaticoduedonectomy were investigated. The effects of the type and amount of fluid administrated intraoperatively on postoperative Na, Cl, K, BUN, creatinine and glucose levels were studied.