Pankreas kanserlerinde preoperatif rezektabilitede yaş, ASA skoru, albumin ve bilirubin değerleri, CA 19-9 ve görüntüleme yöntemlerinin rolü
The role of age, ASA score, albumin and bilirubin value, CA 19-9 and radiological imaging modalities in predicting resectability in pancreas cancer
- Tez No: 282018
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı anabilim dalımızda opere edilen pankreas kanserli hastalarda preoperatif yaş, ASA skoru, CA 19-9, albumin, bilirubin, radyolojik görüntüleme yöntemleri ve vasküler invazyonun rezektabiliteyi öngörmedeki rolünün literatür ile karşılaştırılması ve risk değerlendirmesinin yapılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 2003-2008 yılları arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tedavi edilen pankreas kanserli hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmada, hastalara ait klinik verilerin preoperatif rezektabiliteye karar vermedeki rolü ve risk değerlendirilmesi amaçlandı. Genel bilgiler için hastaların demografik verileri kaydedildi. Klinik veriler olarak hastaların palyatif ya da kürabl cerrahi olup olmadıkları, hastaların yaşı, hastaların ASA değerleri, hastaların preoperatif görüntüleme yöntemleri, preoperatif albumin ve bilirubin değerleri kaydedildi. İstatistiksel analizler Statistical Package for Social Sciences(SPSS) programı 15.0 versiyonu kullanılarak yapıldı. Preoperatif rezektabilite belirteçlerinden hastaların yaşı, ASA değeri, CA 19-9 değeri ve tanı aracı ve radyolojik vasküler invazyon değerlendirilmesi ile rezektabilite arasındaki ilişki Pearson Chi-Square testi ile karşılaştırıldı. Hastaların albumin ve bilirubin değeri ile rezektabilite arasındaki ilişki Fisher's Exact Test ile karşılaştırıldı. Risk faktörlerinin değerlendirilmesinde ilk 30 gün içerisinde olan mortalite kullanıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Aim: preoperatively age,serum CA 19-9,bilirubin and albumin value,ASA score,imaging modalities and vascular invasion in pancreas cancer for determining resectability and postoperatively 30 days risk evalution.Material and Method:in 2003-2008 patients with pancreas cancer, operating in ege university hospital,department of general surgery were evaluating retrospectively.patients clinical informations evaluating and also evaluating for preoperative resectability in pancreas cancer.we use parameters of asa score,age,albumin and bilirubin value,imaging modalities,ca 19-9 and vascular invasion.we use spss 15 for statistical analise.we use chi-square test for determining relationship with patients age,asa score,ca 19-9 value and radiological imaging modalities and resectability.we use fishers exact test for determining relationship with albumin and bilirubin value and resectability.for evaluating risk factors,we use mortality in postoperatively 30 days.p value of