Nörokardiyojenik senkoplu hastalarda tilt testi öncesi ve sonrasında arteriyel nabız dalga hızının değerlendirilmesi
Investigation of arteial pulse wave velocity before and after tilt table testing in neurocardiogenic senkope patients
- Tez No: 383147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU EVRANOS, PROF. DR. KUDRET AYTEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Senkop beyine olan kan akımının geçici süreyle azalması sonucu oluşan bilinç kaybıdır. Yapısal kalp hastalığından kaynaklanmayan bilinç ve postür kaybı ile sonuçlanan nöral refleksleri başlatan çeşitli klinik durumlara bağlı senkop, nörokardiyojenik senkop olarak bilinmektedir. Tilt testi nörokardiyojenik senkopun tanısında klinikte kabul edilen en önemli tanısal yöntemdir. Çeşitli çalışmalarda testin sensitivitesi % 32-85 spesifisitesi ise % 80-90 arasında bulunmuştur. Son dönemlerde, Nanız Dalga Hızı (NDH) ve parasempatik sistem fonksiyonunu arasaında az-orta derece korelasyon olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Aynı zamanda NDH'nın kardiyovasküler mortalite ve koroner arter hastalığı gelişimini klasik risk faktörlerinden bağımsız olarak daha etkin öngördüğü daha önce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda NDH'ının nörokardiyojenik senkoplu hastalarda senkoptan sorumlu olan bradikardi ve hipotansiyona neden olan parasempatik aktivite artışını saptayıp saptamayacağını ve dolayısıyla nörokardiyojenik senkoplu hastalarda senkopu olmayan sağlıklı popülasyona göre daha belirgin parasempatik aktivite sonucu NDH'ının daha yüksek bulunup bulunmadığını, hemde bu hastalarda senkop atakların sayısını azaltma etkisinden dolayı verilen Amitriptilin 10 mg, NDH üzerinde etkisinin olup olmadığını test ettik. Arteriograf cihazıyla aynı zamanda Sistolik Kan Basınç (SKB), Ortalama Kan Basınç (OKB), Merkezi Sistolik Kan Basınç (MSKB), Diyastolik Kan Basınç (DKB), Merkezi Diyastolik Kan Basınç (MDKB), Augmentasyon indeks (Aix), Nabız sayısı, Nabız Basınç (NB), Kardiyak Debi (KD), Periferik Vasküler Direnç (PVD), Yansıtma Büyüklüğü (YB) gibi parametrelere de bakıldı. Nörokardiyojenik senkoplu hastalarda kontrol gruba göre NDH'ı anlamlı yüksek saptandı [sırayla 5,7 ve 5,2,p=0,005 ] ancak bu hastalarda Amitriptilin 10 mg başlandıktan sonra 1. 3. ve 6. aylardaki takiplerde NDH'ında değişiklik izlenmedi [sırayla 5.7, 5.8, 5.9 ve 5.8, p=0.56 ]. Diğer parametreler bazalda iki grup arasında benzerken hasta grubunda Amitriptilin 10 mg başlandıktan sonraki takiplerde SKB, DKB, OKB, Nabız sayısı, MSKB, MDKB ve KD parametrelerinde anlamlı artış görüldü. [sırayla 114, 121, 128, 134 mmHg, p=0.02; 74, 80, 86, 91 mmHg, p=0.01; 92, 99, 100, 105 mmHg, p=0.04; 76, 84, 92, 99 atım/dk, p=0.02; 102, 109, 115, 120 mmHg, p=0.03; 74, 80, 86, 95 mmHg, p= 0.02; 4.1, 4.4, 4.7, 4,9 lt/dk, p= 0.03]. YB, NB, Aix, PVD parametrelerinde ise tedavi öncesine göre anlamlı değişiklik izlenmedi. Bu sonuçlara göre nörokardiyojenik senkop tanısı için yapılan tilt tesi pozitifliğini öngürdürmekte NDH'ının sınır değeri 5,45 m/s alınınca % 72 sensitivite ve % 84 spesifisite elde edilmektedir. Sonuçlarımız NDH'ını nörokardiyojenik senkopun tanısında kullanabilecek bir test olduğu ortaya koymaktadır ancak bu hastalarda medikal tedavi başlandıktan sonra takip için uygun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Syncope is defined as loss of conciousness caused by transient decrease in the blood flow to the brain. Syncope that is not related with structural heart diseases but caused by clinical conditions which induce neural reflexes that results in loss of conciousness and postural tonus are called neurocardiogenic syncope. Tilt table testing is the most important test used in diagnosis of neurocardiogenic syncope in medical practice. Sensitivity of tilt table testing is found to be between % 32-85 and specificity is between % 80-90 in medical studies. lately, mild to moderate correlation between parasympathetic nervous system and pulse wave velocity (PWV) has been shown. In previous trials, predictive value of PWV on cardiovascular mortality and coronary artery disease, has been shown to be better, regardless of classical risk factors. In our study, we investigated if PWV can detect the increased parasympathetic activity responsible for syncope by leading to bradycardia and hypotension. So we tested if patients with syncope have higher PWV due to increased parasympathetic activity, in comparison with healthy population and if amytriptilin 10 mg has any effect on PWV values after being initiated in order to prevent syncopes. Systolic Blood Pressure (SBP), Mean Blood Pressure (MBP), Central Systolic Blood Pressure (CSBP), Diastolic Blood Pressure (DBP), Central Diastolic Blood Pressure (CDBP), Augmentation Index (Aix), Heart Rate (HR), Pulse Pressure (PP), Cardiac Output (CO), Peripheral Vascular Impedance (PVI) and Reflection Size (RS) parameters were also assessed by Arteriograph appliance beyond PWV. Patients with neurocardiogenic syncope had significantly higher PWV compared with healty controls [5,7 ve 5,2, p=0,005, respectively]. But there was no significant difference between the two groups after the initiation of amytriptilin treatment, in the 1., 3. and 6. months of the follow-up. [5.7, 5.8, 5.9 ve 5.8, p=0.56, respectively]. Other basic parameters showed no significant differnce between two groups but in neurocardiogenic syncope group; levels of SBP, DBP, MBP, HR, MSBP, MDBP, CO and RS significantly increased during follow up, after amytriptilin 10 mg treatment [114, 121, 128, 134 mmHg, p=0.02; 74, 80, 86, 91 mmHg, p=0.01; 92, 99, 100, 105 mmHg, p=0.04; 76, 84, 92, 99/min, p=0.02; 102, 109, 115, 120 mmHg, p=0.03; 74, 80, 86, 95 mmHg, p= 0.02; 4.1, 4.4, 4.7, 4,9 lt/min, p= 0.03; 56, 61, 62, 68, p=0.03, respectively]. However, in the levels of RS, PP, Aix and PVI there have not been noticed significant changes. According to these results, PWV correlates with tilt table test positivity with a %72 sensivity and %84 spesificity in the diagnosis of neurocardiogenic syncope when an upper limit of 5,45 m/s was defined. As a result, PWV can effectively be utilised fort he diagnosis of neurocardiogenic syncope but it isn't appropriate for follow-up of patients receiving amytriptilin treatment.