Total dişsiz çenelerde implant destekli overdenture protezler ile implant destekli hareketli bölümlü protezlerin kuvvet iletimi yönünden karşılaştırılması
Comparison of implant supported overdenture and removable partial denture prosthesis in edentolous mandible for stress transmission
  1. Tez No: 369926
  2. Yazar: GÜLSÜM SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde total dişsiz hastalar için implant destekli protezlerin kullanılması birincil ve etkili tedavi seçeneği olarak görülmektedir. Genel olarak mandibulanın implantla tedavisinde hareketli protezler dizaynları için 2-4 implant önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, interforaminal bölgeye yerleştirilmiş implantların üzerine uygulanan mandibular overdenture protezlerin ve sabit bölümlü protez ile desteklenen hareketli bölümlü protezlerin meydana getirdiği stres dağılımını fotoelastik stres analiz yöntemi ile değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Fotoelastik stres analizi için, alt total dişsiz modellerde iki ve dört adet implant yerleştirildikten sonra iki farklı protez türü (implant destekli overdenture protez ve sabit bölümlü protez destekli hareketli parsiyel protez) hazırlanmıştır. Tüm modellerde implantlar birbirlerine ve orta hatta paralel olacak şekilde yerleştirilmiştir. 300 N yük birinci premolar santral fossasından uygulanmış ve fotoelastik stres analiz yöntemi ile uygulanan yük karşısında implantlar etrafında oluşan streslerin dağılımı incelenmiştir. Yükleme sırasında modellerde oluşan stres çizgileri fotoğrafları çekilerek tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; implant destekli protezler karşılaştırıldığında iki implant destekli locator tutuculu overdenture protezde daha az stres oluşumu gözlenirken, implantların splintlenmemesinden kaynaklı yükleme sırasında karşıt implantta stres dağılımı gözlenmemiştir. Dört implant destekli overdenturelarda ise mukoza desteği daha az olduğu için stres dağılımı daha fazla olmasına rağmen implantların splintlenmesinden dolayı stres tüm implantlara eşit olarak dağılmıştır. İki implant yerleştirilen sabit protetik komponenti hassas bağlantılı olan modellerde diğer modellere göre boyun bölgesinde en az stres dağılımı gözlenmiştir. Bu durum hassas bağlantının kuvvet kırıcı etkinliğinden kaynaklıdır. Dört implant destekli sabit protetik komponenti hassas bağlantılı modeller de benzer düşük stres konsantrasyonları gözlenmiştir. İki implant destekli sabit protetik komponenti kron dizaynlı kroşe tutuculu protezler implant çevresinde en çok stres konsantrasyonu oluşturan modellerdir. Tüm planlamalarda, yük uygulanan taraftaki implantlarda daha fazla stres gözlenmiştir. İmplant sayısının arttırılması ve splintlenmesinin implant çevresi kemikte oluşan stres konsantrasyonunu azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Mandibular implant-retained overdentures are primarily and effective treatment modality for edentulous patients, in particular, those who have persistent problems using a conventional mandibular prosthesis. Generaly, in the edentulous mandible, a treatment concept using 2 or 4 implants to retain a mandibular overdenture has been proposed. The purpose of this study was to compare the stress transfer characteristics of two different types of implant supported prosthesis (implant supported overdenture and implant supported removable partial dentures) retained by 2 and 4-implants via photoelastic stress analysis. Our study was designed to evaluate the force transmission of commercially available titanium implants inserted in edentulous mandibles made of photoelastic resin within 2-4 implants by using two different types of prosthesis: overdentures and implant retained removable partial dentures. In all models, implants were placed parallel to each other and to the midline. 300 N load was applied first premolar. The loading and stress distribution were photographed after the completion of the prostheses. As a result of this study; In the models with two implants retained removable partial dentures, stress consideration was found lower than four implants retained removable partial dentures. Locator which is a stud attachment showed the most equitable stress distribution for overdenture models. Despite this non-splinted implants were caused high stresses around distal implant on the side of loading. When models were compared, load were transmitted other implants by splinting the implants. The highest stresses were observed in all models around distal implant on the side of loading.