İki farklı LED ışık cihazının nanohibrid kompozit rezinin mikromekanik özellikleri üzerine etkisi
Effect of two different LED light curing units on the micromechanical properties of a nanohybrid composite resin
- Tez No: 383173
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜRGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, iki farklı mesafeden uygulanan 2 LED ışık cihazının farklı polimerizasyon programlarının bir nanohibrid kompozit rezinin (Kalore/GC) mikromekanik özellikleri üzerine etkilerini incelemektir. İki mm kalınlığında hazırlanan 72 kompozit rezin örneği yüksek güçteki iki LED ışık cihazı (Bluephase 20i/Ivoclar Vivadent ve FlashMax P3/CMS Dental) ile 0 ve 7 mm mesafelerden 6 gruba ayrılarak (n=6), Grup a: Bluephase 20i – 10 sn – Yüksek güç, Grup b: Bluephase 20i – 15 sn – Yüksek güç, Grup c: Bluephase 20i – 5 sn – Çok yüksek güç, Grup d: Bluephase 20i – 15 sn – Yavaş başlangıç, Grup e: FlashMax P3 – 4 mm uç – 3 sn, Grup f: FlashMax P3 – Uçsuz – 3 sn, polimerize edilmiştir. Örneklerin polimerizasyonu sırasında alt yüzeylerine ulaşan ışık şiddetleri eş zamanlı olarak radyometre (MARC Resin Calibrator) ile ölçülmüştür. Üst ve alt yüzeylerinin Vickers sertlik (HV) ve elastisite modülü (E) değerleri otomatik üniversal bir sertlik belirleyici cihaz (Fischerscope H100C) ile 37°C de 24 saat distile suda bekletildikten sonra kaydedilmiştir. Enerji yoğunluğunun, uygulama mesafesinin ve yüzey farklılıklarının etkileri Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey ve t testleri ile analiz edilmiştir (p=0.05). Tüm gruplarda ışık uygulama mesafesi 0 mm'den 7 mm'ye çıkartıldığında kompozit rezinin polimerizasyonu sırasında üst ve alt yüzeylerinde oluşan ışık şiddeti ve enerji yoğunluğunun azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effects of different curing modes of two LED light curing units from two exposure distances on the micromechanical properties of a nanohybrid composite resin (Kalore/GC). Seventy-two specimens of composite resin with 2 mm thickness (n=6) were cured using two high irradiance LED light curing units (Bluephase 20i/Ivoclar and FlashMax P3/CMS Dental) at 0 and 7 mm exposure distances. The curing conditions were: Grup a: Bluephase 20i – 10 s – High power, Grup b: Bluephase 20i – 15 s – High power, Grup c: Bluephase 20i – 5 s – Turbo, Grup d: Bluephase 20i – 15 s – Soft start, Grup e: FlashMax P3 – 4 mm tip – 3 s, Grup f: FlashMax P3 – without tip – 3 s. The transmitted light power and energy density were evaluated at specimens' bottom in real time during curing, with a radiometer (MARC Resin Calibrator). Vickers hardness (HV) and modulus of elasticity (E) were measured with an automatic universal hardness indenter (Fisherscope H100C) at specimens' top and bottom surfaces after storing 24 hours in distilled water at 37°C. Effects of energy densities, exposure distances and surface conditions were analyzed using One Way Variance Analyze, Tukey and t tests (p=0.05). Different energy densities were observed for all groups according to distance and surface conditions. In all groups, a decrease in intensity and energy density formed in the top and bottom of the composite resin surfaces during the polymerization was determined when the exposure distance was removed from the 0 to 7 mm.